PolskaŻaden senator nie głosował przeciwko kandydaturze prof. Wiącka na RPO

Nasza Polska21 lipca, 20213 min

93 senatorów poparło powołanie Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich; nikt nie był przeciw; pięcioro senatorów wstrzymało się od głosu – z klubu PiS: Jan Maria Jackowski, Andrzej Pająk i Jarosław Rusiecki; Aleksander Pociej z KO oraz Lidia Staroń z Koła Senatorów Niezależnych.

Prof. Marcin Wiącek będzie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Senat w środę w głosowaniu wyraził zgodę na powołanie go na pięcioletnią kadencję. Wiącek obejmie stanowisko po złożeniu ślubowania.

W głosowaniu wzięło udział 98 senatorów. Za powołaniem prof. Wiącka zagłosowało w środę 93 senatorów, nikt nie był przeciw, zaś pięcioro senatorów wstrzymało się od głosu.

Od głosu wstrzymało się trzech senatorów z klubu PiS (Jan Maria Jackowski, Andrzej Pająk oraz Jarosław Rusiecki), jeden senator z klubu KO – Aleksander Pociej oraz jedna senator z Koła Senatorów Niezależnych Lidia Staroń.

Kandydaturę Wiącka zgłosiły wspólnie klub PiS i kluby opozycyjne: PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewica, a także koło Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. Sejm powołał go na nowego RPO na początku lipca.

Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje marszałkowi Sejmu oraz grupie co najmniej 35 posłów. Wiącek zastąpi na stanowisku RPO Adama Bodnara, którego ustawowa kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku. Z uwagi na brak wyboru następcy Bodnar pozostawał na stanowisku do zeszłego czwartku, kiedy to, w konsekwencji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, stracił moc przepis ustawy o RPO, który pozwalał na pełnienie przez rzecznika obowiązków po upływie 5-letniej kadencji, do czasu powołania następcy.

Marcin Wiącek (ur. w 1982 r.) jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk prawnych i kierownikiem Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji UW. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

8 − jeden =