GospodarkaPolskaMorawiecki: po czerwcu budżet ma ponad 25 mld zł nadwyżki

Karol Kwiatkowski19 lipca, 20214 min

Po czerwcu w budżecie państwa jest ponad 25 mld zł nadwyżki – ogłosił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podczas wizyty w firmie SKB Drive Tech w Radomsku przypomniał, że rządowa pomoc dla przedsiębiorstw przekroczyła już 200 mld zł.

„Naprawa finansów publicznych po naszych niefrasobliwych poprzednikach doprowadziła do tego, że po czerwcu, na półrocze, mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld zł. Jednocześnie przekroczyliśmy 200 mld zł z okładem, na pomoc dla firm w covidzie. To jest coś, co pozwoliło zachować potencjał tych firm, dokonać ekspansji na nowe rynki i co najważniejsze – pozwoliło zachować miejsca pracy” – oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w firmie SKB Drive Tech w Radomsku (Łódzkie).

Mateusz Morawiecki, podczas wizyty w firmie SKB Drive Tech, zaznaczył, że „z radością” wysłuchał informacji o przedsiębiorstwie produkującym elementy, w których „zaszyty” jest polski know-how. Zdaniem premiera inwestowanie poprzez takie firmy, to znakomity przykład, jak zdobywać nowe rynki.

Jak powiedział szef rządu, Polska dla wielu przedsiębiorców jest już za mała, dlatego rząd musi wspierać firmy w ekspansji i w eksporcie – stwierdził.

„Na tym nam szczególnie zależy, bo Polska dla wielu firm zrobiła się już za mała. Musimy wspierać firmy w ekspansji, w eksporcie. I stąd te dane, które spływają do nas, o rekordowym eksporcie w marcu – 110 mld zł – napawają ogromną radością i nadzieją na przyszłość” – zaznaczył.

Morawiecki dodał, że jednocześnie Główny Urząd Statystyczny przekazał informacje o „jednym z najwyższych od wielu lat przyroście wynagrodzeń” sięgającym 10,8 proc. w skali roku.

Zdaniem premiera o taki szybki wzrost wynagrodzeń chodzi w Polskim Ładzie.

„Polski Ład to tworzenie nowych miejsc pracy, to wsparcie dla firm, a jednocześnie tworzenie perspektyw do ekspansji. Cieszę się, że przez Polski Ład, przez nasze inwestycje w infrastrukturę, ale także przedsiębiorczość, będziemy w stanie wspierać polski biznes” – podkreślił.

Radomszczańska firma SKB Drive Tech, którą odwiedził w poniedziałek szef rządu, oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie zespołów przeniesienia napędu, odlewnictwa żeliwa oraz obróbki metalu. Jak zaznaczył jej wiceprezes Marek Wodzisławski, udział firmy w eksporcie sięga 50 proc. SKB współpracuje m.in. z Polską Grupą Zbrojeniową i Volvo.

„Potwierdzam, że nie jesteśmy odtwórcami lecz twórcami myśli technicznej. (…) Uczestniczymy w światowych rynkach, walczymy na nich i rośniemy” – dodał.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

piętnaście + 17 =