ZagranicaCypr: demonstracja przeciwko covidowym ograniczeniom, atak na stację telewizyjną

Karol Kwiatkowski18 lipca, 20214 min

Tysiące demonstrantów sprzeciwiających się restrykcjom covidowym na Cyprze zebrało się w niedzielę przed pałacem prezydenckim, wielu z nich zaatakowało siedzibę lokalnej stacji telewizyjnej krytykującą działaczy antyszczepionkowych.

Służba prasowa policji poinformowała AFP, że około 5 000 osób zgromadziło się przed pałacem prezydenckim w Nikozji. Prawie połowa z nich przeszła do siedziby kanału telewizyjnego Sigma, podpalając co najmniej jeden samochód i powodując uszkodzenia budynku.

„Tchórzliwy atak miał miejsce w niedzielę wieczorem przed naszą siedzibą” w Nikozji, poinformowała Sigma TV, dodając, że napastnicy rzucili petardy i uszkodzili telewizyjne samochody . Tysiące ludzi, w większości bez masek, zgromadziło się w pobliżu stacji, wymachując transparentami przeciwko szczepionkowym certyfikatom.

Potłuczone szkło zaśmiecało ziemię, a co najmniej cztery samochody z logo Sigmy zostały uszkodzone, w tym jeden doszczętnie spalony – informuje AFP.

Sigma TV poinformowała, że policja weszła do budynku, aby chronić pracowników. Na portalach społecznościowych jeden z jej prezenterów zamieścił wideo przedstawiające płonące samochody i zniszczone meble w holu budynku. „Wszyscy jesteśmy bezpieczni” – dodał.

Stacja , postrzegana jako zdecydowany krytyk ruchów anty szczepionkowych, była już wcześniej celem protestów przeciwko restrykcjom covidowym w kraju.

Cypr stoi w obliczu czwartej fali koronawirusa z powodu rozprzestrzeniania się wariantu Delta. Po raz pierwszy w południowej części podzielonej wyspy, liczącej mniej niż 900 000 mieszkańców, odnotowano w ubiegłym tygodniu ponad 1 000 przypadków Delty w ciągu jednego dnia.

W niedzielę zarejestrowano 858 nowych przypadków, w tym jeden zgon, co daje całkowitą liczbę 91 196 przypadków Covid-19, w tym 385 zgonów.

Od wtorku i co najmniej do 31 lipca certyfikat szczepień uzyskany trzy tygodnie po pierwszej dawce lub wyzdrowieniu z Covid lub test PCR lub test antygenowy trwający mniej niż 72 godziny będą obowiązkowe, aby wejść na każde spotkanie z udziałem powyżej 20 osób, na zewnątrz lub wewnątrz, z wyjątkiem plaż i aptek. Ma to zachęcić młodych ludzi do szczepień. Ponad 70 proc. populacji kwalifikującej się do szczepienia otrzymało pierwszą dawkę szczepionki, a 60 proc. obie dawki. (PAP)

Zdjęcie ilustracyjne.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiemnaście − dwanaście =