ZagranicaIzraelski rząd planuje wrócić do niektórych obostrzeń epidemicznych

Nasza Polska15 lipca, 20213 min

Izrael planuje powrócić do niektórych obostrzeń w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronarisuem – oświadczyła w czwartek kancelaria premiera Naftalego Beneta. Służba zdrowia tego kraju coraz bardziej obawia się wariantów Delta i Delta Plus.

Zgodnie z planem, zaproponowanym wspólnie przez premiera, ministra zdrowia i ministra gospodarki, który musi być zatwierdzony przez rząd, w wydarzeniach publicznych będą mogły uczestniczyć tylko osoby w pełni zaszczepione lub wyleczone z Covid-19. W imprezach w pomieszczeniach zamkniętych będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 100 osób.

Obecnie obowiązuje nakaz noszenia maseczek we wnętrzach lokali, od którego wyjątek stanowią spożywanie jedzenia i napojów.

Koncepcja powrotu do niektórych obostrzeń pojawiła w związku z alarmującymi doniesieniami o rozprzestrzenianiu się bardziej zaraźliwego wariantu Delta Plus koronawirusa. W czwartek odnotowano ponad 600 nowych zakażeń, w poprzednich dwóch dniach liczba ta przekraczała 750.

Izrael był jednym z pierwszych krajów, który w połowie grudnia ub.r. rozpoczął masową kampanię szczepień w ramach umowy z gigantem farmaceutycznym Pfizer, który szybko dostarczył do Izraela miliony dawek szczepionki w zamian za dane na temat skutków preparatu.

W ten sposób ponad 85 proc. dorosłej populacji Izraela otrzymało dwie dawki szczepionki, co pozwoliło otworzyć ponownie kawiarnie, bary i sklepy, a liczba dziennych zakażeń spadła poniżej 100.

Jednak w ostatnich tygodniach dzienny przyrost infekcji ponownie zaczął rosnąć w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta, zmuszając władze do ponownego wprowadzenia niektórych środków epidemicznych, takich jak noszenie maseczki w zamkniętych miejscach publicznych.

„Szczepionka nie wystarczy do walki z wariantem Delta (…) potrzebujemy współpracy obywateli, aby pokonać koronawirusa bez konieczności narzucania nowych restrykcji” – powiedział Benet.

Uważa się, że wariant Delta koronawirusa, który jest dwa razy bardziej zakaźny niż oryginalny szczep wirusa powodujący Covid-19, jest odpowiedzialny za ok. 90 proc. nowych przypadków w Izraelu w ciągu ostatnich kilku tygodni. Urzędnicy służby zdrowia obawiają się, że szczep Delta Plus może okazać się jeszcze silniejszy niż jego poprzednik. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

14 − dwa =