PolskaMaląg: priorytetem jest budowanie Polski opartej na silnym fundamencie, jakim jest rodzina

Nasza Polska10 lipca, 20216 min

Naszym priorytetem jest budowanie Polski opartej na silnym fundamencie, jakim jest rodzina – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas XVI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej, odbywającego się w sobotę w Piotrkowie Trybunalskim.

„Naszym priorytetem jest budowanie Polski opartej na silnym fundamencie, jakim jest rodzina. Inwestycja w rodzinę to nie są koszty dla państwa, to inwestycja w teraźniejszość i przyszłość”: – podkreśliła minister rodziny, która w sobotę uczestniczyła w debacie dotyczącej polityki prorodzinnej Polski i Węgier.

Jak zaznaczyła Maląg, wyzwaniem dla Polaków jest wyjście z pułapki demograficznej. Przypomniała, że z badań wynika, iż 98 proc. młodych Polaków deklaruje, że chciałoby mieć dzieci.

„Ok. 40 proc. małżeństw chciałoby mieć drugie i trzecie dziecko. Co stoi na przeszkodzie, że dzietność w Polsce jest na poziomie 1,48” – mówiła.

W opinii minister rodziny istnieje potrzeba wsparcia młodych ludzi poprzez systematyczną, stabilną, konsekwentną i bezpieczną politykę prorodzinną. Jak wyjaśniła, potrzebna jest polityka mieszkaniowa, podatkowa, stabilna praca, ale także warunki sprzyjające łączeniu pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Potrzebne jest również zagwarantowanie opieki nad dziećmi do lat 3 i polityka zdrowotna.

„Polski Ład zawiera te rozwiązania. Jeśli chodzi o politykę mieszkaniową to jest w nim ustawa o zagwarantowanym wkładzie własnym do mieszkania – do 100 tys. zł. Wiemy, że na starcie młodzi ludzie – nawet jeśli mają zdolność kredytową – to, by odłożyć pieniądze na wkład własny, potrzebują kolejnych lat. Trudno więc zdecydować się, by rodziło się pierwsze i kolejne dziecko. Chcemy zagwarantować ten wkład własny. Jeżeli będzie rodziło się drugie i kolejne dziecko, wtedy będzie on umarzany. To potężna interwencja państwa” – zaznaczyła Maląg.

Minister zauważyła, że ważne jest stworzenie dobrych warunków także dla rodzin, które już mają dziecko i z myślą o kolejnych chciałyby zamienić mieszkanie na większe. W tej sprawie – jak podkreśliła – trwają prace konsultacyjne mające na celu wprowadzenie bonu mieszkaniowego.

„Będziemy walczyć o doprowadzenie do stabilnych umów o pracę dla młodych ludzi do 40. roku życia, aby już druga umowa była na czas nieokreślony, żeby to było w przedziale 15 miesięcy. Istotne są również elastyczne formy pracy – zdalna, hybrydowa, to są rozwiązania dla mamy i taty, aby można łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym. To rozwiązania zawarte i w Polskim Ładzie i w Strategii Demograficznej” – dodała.

Resort rodziny ma tez na uwadze pomoc w opiece nad dziećmi do lat 3. Do tej pory udało się rozwinąć opiekę żłobkową – osiągnięto użłobkowienie na poziomie 25 proc.

„Jeszcze nie jest on jest zadowalający. Dla rodziców, którzy sami chcą wychowywać dzieci, korzystać z opieki niani lub babci, wprowadzamy nowy instrument – rodzinny kapitał opiekuńczy. Na początku były założenia, że będzie on obowiązywał od 2023. Jednak w wyniku rozmów z premierem decyzja ostateczna została podjęta, że świadczenie to będzie obowiązywało od 1 stycznia 2022 roku. Będziemy się tym zajmować w najbliższy poniedziałek. To świadczenie przede wszystkim dla rodziców, którzy mają drugie i kolejne dzieci między 12. a 36. miesiącem życia. Będą oni mogli skorzystać ze wsparcia 12 tys. zł dowolnie wypłacanego w perspektywie 1 lub 2 lat” – wyjaśniła Maląg.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × jeden =