PolskaPremier: Polski Ład ma spowodować, że ludzie będą wracać do Polski

Nasza Polska9 lipca, 20215 min

Polski Ład ma spowodować, że ludzie, którzy wyjechali z Polski, będą do niej wracać – podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Zielonej Górze. Dodał, że ostatnie lata pokazują, że wyjście z pułapki średniego rozwoju jest możliwe.

Szef rządu podczas piątkowej wizyty w firmie Ekoenergetyka – Polska S.A. w Zielonej Górze przekonywał, że ostatnie lata pokazują i jednocześnie udowadniają, że możliwe jest rozbicie „szklanego sufitu pułapki średniego rozwoju”.

Zwrócił uwagę, że to oznacza, że Polacy muszą m.in. więcej zarabiać, gdyż mamy coraz więcej wykwalifikowanej siły roboczej.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polski Ład ma spowodować, iż do Polski będą przybywać ci, którzy z naszego kraju wyjechali. Premier mówił, że wiele osób sądziło, że Polska jest w pułapce średniego rozwoju. Jak zaznaczył, ostatnie lata pokazują, że można się z tejże pułapki wyrwać i to ma miejsce.

„I o to chodzi właśnie, żeby Polski Ład tworzył takie miejsca pracy, które spowodują, że do Polski będą z powrotem przybywać ci, którzy z Polski wyjechali, że tutaj absolwenci będą mogli znaleźć swoją wymarzoną pracę” – podkreślił szef rządu.

Premier ocenił, że sukces zielonogórskiej firmy Ekoenergetyka działającej w sferze nowych technologii pokazuje, że zachodzi jakościowa zmiana.

„Innowacyjność tej firmy nas prowadzi, a cały elektro-ekosystem, który budujemy w Polsce, ma tworzyć przestrzeń czystego środowiska, komfortu życia, dobrze płatnych miejsc pracy dla polskich inżynierów, tworzących się nowych miejsc pracy dla polskich techników, projekt menedżerów i wszystkich, którzy chcą tutaj w Polsce budować innowacyjność. Polski Ład to nowa polska innowacyjność” – mówił Morawiecki.

Dodał, że cieszy go rosnąca liczba przykładów polskich firm odnoszących sukcesy w Europie i na świecie.

Prezes Grupy Ekoenergetyka Bartosz Kubik mówił, że jest to spółka technologiczna i globalna. Zapowiedział, że firma zamierza stworzyć w Zielonej Górze Europejskie Centrum Elektromobilności – „instytucję, która będzie tworzyła kompetencje elektromobilności na skalę europejską i światową. Będziemy bardzo mocno stawiali na edukację. Zbudujemy tutaj wydział elektromobilności i technikum elektromobilności, jako pierwsze takie jednostki na świecie” – powiedział.

Kubik dodał, że ramach Centrum zostanie również stworzona strefa inwestycyjna, która będzie miała na celu budowanie globalnych marek i firm w tej branży.

Ekoenergetyka – Polska powstała w 2009 r. w Zielonej Górze. Firma zajmuje się m.in. projektowaniem i produkcją infrastruktury ładowania dla pojazdów z napędem elektrycznym. Produkty sprzedaje do 19 krajów, a jej stacje ładowania są obecne w 130 miastach. (PAP)

Autorzy: Marcin Rynkiewicz, Michał Boroń

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 + 13 =