ZagranicaIzrael/ MZ: skuteczność szczepionki w zapobieganiu łagodnemu przebiegowi Covid-19 spadła do 64 proc.

Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciwko Covid-19 w 93 proc. zapobiega poważnemu przebiegowi choroby wywołanej przez wariant Delta, ale jej skuteczność w zapobieganiu łagodniejszemu objawowemu przebiegowi spadła o ok. jedną trzecią – do 64 proc. – podało izraelskie ministerstwo zdrowia w poniedziałek.

Według resortu skuteczność preparatu, którym zaszczepiona jest większość Izraelczyków, spadła, od kiedy rozpowszechnił się wariant Delta. W maju, kiedy było go zdecydowanie mniej, szczepionka była skuteczna ogółem w 94,3 proc.

Wariant Delta uważany jest za dwa razy bardziej zaraźliwy niż oryginalny SARS-Cov-2 i jest odpowiedzialny za 90 proc. infekcji w Izraelu w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Dane pokazują również, że szczepionka nadal jest bardzo skuteczna w zapobieganiu ostremu przebiegowi Covid-19 i hospitalizacji. W maju wskaźnik ten wyniósł 98,2 proc., a w czerwcu 93 proc.

Rosnąca liczba przypadków zachorowań w Izraelu, gdzie zaszczepiono 85 proc. dorosłych, stanowi „wstępny sygnał”, że szczepionka jest mniej skuteczna w zapobieganiu łagodnemu przebiegowi choroby wywołanemu przez wariant Delta – powiedział przewodniczący izraelskiego panelu ekspertów ds. Covid-19 Ran Balicer.

Premier Naftali Benet zalecił ministerstwu zdrowia, by przyspieszono dwa badania medyczne dotyczące potrzeby podawania trzeciej dawki szczepionki. W niedzielę poinformowano, że resort zaleci trzecią dawkę Izraelczykom z obniżoną odpornością, np. po przeszczepach narządów lub chorym na raka, mimo że firma Pfizer nie zaleciła jeszcze takiego posunięcia.

Kampania szczepień w Izraelu, która rozpoczęła się w grudniu, była jedną z najszybszych na świecie i ograniczyła transmisję do około pięciu nowych przypadków dziennie pod koniec maja, ale z powodu wariantu Delta liczba ta wzrosła w ostatnich dniach do około 300.

Benet ostrzegł w niedzielę, że z powodu nowego wariantu Izrael może ponownie wprowadzić pewne obostrzenia, które zostały zniesione w zeszłym miesiącu, by ograniczyć transmisję.

Joanna Baczała (PAP)

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × pięć =