PolskaSzrot o powrocie Tuska: w tym wypadku historia powtarza się jako ponura farsa

Magdalena Targańska3 lipca, 20214 min

W tym wypadku historia powtarza się jako ponura farsa; Donald Tusk nie ma Polakom nic do zaoferowania poza swoimi uprzedzeniami, fobiami i wyobrażeniami na temat Polski – ocenił przejęcie szefostwa w PO przez b. premiera szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Szrot odniósł się w sobotę w Polskim Radiu 24 do objęcia sterów Platformy Obywatelskiej przez byłego premiera Donalda Tuska. „Jest taka stara polityczna zasada, że historia powtarza się jako farsa, w tym wypadku moim zdaniem historia powtarza się jako ponura farsa. Donald Tusk nie ma Polakom nic do zaprezentowania oprócz swoich uprzedzeń, fobii i wyobrażeń na temat Polski, które zdaje się nabył wskutek wielu lat spędzonych poza naszym krajem” – powiedział polityk.

„Można powiedzieć, że to wystąpienie (Tuska podczas Rady Krajowej – PO – PAP) było takim rozwinięciem retorycznych, żenujących postów na Twitterze, z których pan przewodniczący Tusk był najbardziej znany” – ocenił Szrot.

Pytany, czy Donald Tusk może planować ubieganie się o któreś z najwyższych stanowisk państwowych, Szrot ocenił, że „nie wykorzystał szansy, nie miał odwagi stanąć do walki o najważniejsze stanowisko w kraju”, powiedział, nawiązując do wyborów prezydenckich z ub. roku.

„Jest taka opinia, że Tusk angażuje się wyłącznie w te przedsięwzięcia, które mają 100 proc. szans na sukces. Myślę, że od tej oceny zależy, czy będzie on w 2025 roku startował na stanowisko prezydenta RP, czy nie” – ocenił polityk.

W sobotę podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej szef PO Borys Budka ogłosił, że przekazuje stery w partii byłemu premierowi Donaldowi Tuskowi. Były premier w swoim wystąpieniu nazwał polityków PiS „groteskową grupą ludzi”, a rządy Zjednoczonej Prawicy – „parodią dyktatury”. „Idziemy po zwycięstwo, bo się was (PiS-u – PAP) nie boimy” – mówił. Podczas dalszej, zamkniętej części posiedzenia Budka złożył rezygnację z funkcji, a była premier Ewa Kopacz i europoseł Bartosz Arłukowicz z funkcji wiceprzewodniczących partii. Na wiceprzewodniczących PO zostali wybrani Tusk i Budka; zadania przewodniczącego Platformy wykonuje od tego momentu Donald Tusk jako najstarszy wiekiem wiceszef partii.(PAP)

 

autor: Mikołaj Małecki

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 + dziewiętnaście =