NaukaBadanie/ Kawa zmniejsza ryzyko przewlekłej choroby wątroby o 21 proc.

Kawa to jedna z najpopularniejszych używek na świecie. Najnowsze badanie dowodzi, że kawa mielona lub rozpuszczalna, zawierająca kofeinę lub bezkofeinowa może być dobra dla wątroby, zmniejszając ryzyko przewlekłej choroby wątroby o 21 proc. w porównaniu z osobami, które nie piją kawy. 

Nazwa kawy pochodzi prawdopodobnie od arabskiego kahwa. Do większości języków europejskich przeniknęła poprzez tureckie słowo kahve i utworzoną od niego włoską nazwę caffè. Drugą prawdopodobną etymologią nazwy kawa jest nazwa etiopskiego miasta Kaffa, dziś – Kefa – czytamy w Wikipedii.

Okazuje się, ża osoby które piją trzy do czterech filiżanek kawy dziennie, są o połowę mniej narażeni na śmierć z powodu przewlekłej choroby wątroby i o 20 proc. mniej narażeni na stłuszczenie wątroby lub raka wątroby. Odkrycia te opierają się na danych z około dziesięciu lat dotyczących prawie pół miliona osób, które zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie BMC Public Health.

Z badań przeprowadzonych w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że istnieje szereg korzyści zdrowotnych dla osób pijących kawę, chociaż konsumpcja małej czarnej nadal może wiązać się z ryzykiem. Według American Heart Association i Harvard’s School of Public Health kawa została powiązana ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2, chorób serca, raka endometrium, choroby Parkinsona i depresji.

Jendka kawa nie jest dla każdego, zwłaszcza kawa z kofeiną, która może być ryzykowna dla dzieci, kobiet w ciąży i osób z zaburzeniami paniki lub lęku. Zbyt dużo kofeiny może powodować nerwowość, nudności i bóle głowy, zwiększyć ciśnienie krwi i tętno oraz prowadzić do bezsenności. Ponadto kawa wszelkiego rodzaju może stracić niektóre ze swoich korzyści, jeśli doda się zbyt dużo śmietanki i cukru.

Najnowsze badania wskazują również, że mniejsze ryzyko problemów z wątrobą było związane ze wszystkimi rodzajami kawy, nawet rozpuszczalną – ale kawa mielona, ​​w tym espresso, miała największy pozytywny wpływ.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jedenaście + sześć =