ZagranicaSzczepionka firmy Curevac mniej skuteczna niż inne preparaty przeciwko Covid-19

Magdalena Targańska1 lipca, 20213 min

Rozczarowujące wyniki wcześniejszych testów szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Curevac zostały w dużej mierze potwierdzone w ocenie końcowej, z której wynika, że preparat wykazuje we wszystkich grupach wiekowych skuteczność na poziomie zaledwie 48 procent.

Poinformowała o tym środę późnym wieczorem pracująca nad szczepionką firma z Tybingi. Oznacza to, że szczepionka jest ogólnie znacznie mniej skuteczna niż inne preparaty.

Na giełdzie we Frankfurcie „cena akcji Curevac spadła w czwartek rano o 17 proc. do poziomu około 51 euro. Akcje spółki spadły już dwa tygodnie temu, kiedy przedstawiono analizę okresową” – informuje dziennik „Handelsblatt”.

Rząd Niemiec pierwotnie przewidział szczepionkę Curevac w krajowej kampanii szczepień. Ostatnio jednak ministerstwo zdrowia przestało oczekiwać dostaw tego preparatu. Rząd RFN posiada pośrednio, poprzez państwowy bank rozwoju KfW, 16 proc. udziałów w Curevac.

„Kierownictwo firmy Curevac jest jednak przekonane, że szczepionka może nadal odgrywać rolę w walce z pandemią” – pisze „Hahndelsblatt” i cytuje dyrektora generalnego Curevac Franza-Wernera Haasa, który podkreśla w komunikacie, że w ostatecznej analizie wykazano, że szczepionka „wnosi cenny wkład w zdrowie publiczne, w pełni chroniąc uczestników badania w wieku od 18 do 60 lat przed hospitalizacją lub śmiercią oraz z 77-procentowym wskaźnikiem skuteczności przed łagodną i ciężką progresją choroby. Wierzymy, że ten profil skuteczności stanowi ważny wkład w zarządzanie pandemią Covid 19 i radzenie sobie z dynamicznym rozprzestrzenianiem się wariantów wirusa”.

Preparat firmy Curevac to tzw. szczepionka mRNA – podobnie jak szczepionki firm BioNTech/Pfizer (Niemcy/USA) i Moderna (USA). Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła w lutym przyspieszoną procedurę badania szczepionki Curevac. Firma z Tybingi udostępniła EMA najnowsze wyniki testów.

 

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć × cztery =