PolskaNiedzielski: 11 tys. osób wypełniło ankietę w programie Profilaktyka 40 plus

Liczba złożonych od rana ankiet przez osoby, które chcą skorzystać z programu Profilaktyka 40 plus, to już 11 tys. Aż 9 tys. chętnych wypełniło ankietę poszerzoną, precyzującą ryzyka zdrowotne – poinformował w czwartek w południe minister zdrowia Adam Niedzielski.

1 lipca ruszył program badań profilaktycznych dla Polaków od 40. roku życia. Po wypełnieniu ankiety w Internetowym Koncie Pacjenta osoby po czterdziestce otrzymają e-skierowanie na pakiet badań. Następnie pacjenci mogą zapisać się na badania w placówce, która realizuje program.

„Liczba złożonych od rana ankiet przez osoby, które chcą skorzystać z Profilaktyki 40 plus to już 11 tys. Aż 9 tys. chętnych wypełniło ankietę poszerzoną, precyzującą ryzyka zdrowotne” – poinformował w południe na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Osoby, które nie korzystają z IKP, mogą zapisać się na badania w ramach programu za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Profilaktyka 40 plus zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań dla kobiet będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale.

Pakiet dla mężczyzn będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP – enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale oraz PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera: pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).(PAP)

autorka: Olga Zakolska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 − jeden =