ZagranicaW.Brytania/ Media: w obawie przed Deltą kanclerz Merkel chce zabronić Brytyjczykom wjazdu do UE

Karol Kwiatkowski29 czerwca, 20212 min

Z powodu silnie rozprzestrzeniającego się w Europie wariantu koronawirusa Delta, kanclerz Niemiec Angela Merkel wyszła z propozycją, by tymczasowo nie wpuszczać Brytyjczyków na kontynent, nawet tych w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 – poinformował dziennik „Times”.

Propozycji sprzeciwiają się przede wszystkim państwa, gdzie turystyka stanowi duże źródło dochodu, tj. Cypr, Grecja, Hiszpania, Malta i Portugalia. Słowa krytyki napłynęły także ze strony przedstawicieli rządu w Londynie, zdaniem których kanclerz Merkel jest „coraz bardziej izolowana” w UE, a takie kwestie „nie są czymś, co powinno być rozstrzygane w Berlinie”.

W piątek Merkel i premier Wielkiej Brytanii Borys Johnson spotkają się w oficjalnej rezydencji szefa rządu brytyjskiego Chequers pod Londynem. „Będzie to okazja do omówienia szeregu kwestii, w tym pogłębienia relacji brytyjsko-niemieckich i globalnej odpowiedzi na pandemię” – oświadczył rzecznik brytyjskiego rządu.

W miniony czwartek na szczycie UE kanclerz Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron bezskutecznie apelowali do państw, opierających swoją gospodarkę w dużej mierze na turystyce, o wprowadzenie odpowiednich restrykcji przeciwko wariantowi Delta.

Pierwszy raz stwierdzony w Indiach wariant Delta rozprzestrzenił się w Europie w głównej mierze właśnie w Wielkiej Brytanii, gdzie obecnie odpowiada za 95 proc. wszystkich nowych zakażeń koronawirusem. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewiętnaście + 14 =