PolskaMinisterstwo Zdrowia wycofuje się z zapowiedzianego karania POZ za dużą liczbę teleporad

Karol Kwiatkowski28 czerwca, 20214 min

NFZ wycofa się z planowanych od września br. nowych zasad finansowania POZ, w zależności od udzielonych teleporad – wynika z porozumienia Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie w komunikacie prasowym w poniedziałek zapewniła, że pacjenci nie stracą dostępu do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ udało się porozumieć z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Porozumienie zostało podpisane w niedzielę 27 czerwca br., a aneksy do umów na udzielanie świadczeń w zakresie POZ, które traciły ważność 30 czerwca br. świadczeniodawcy podpiszą w poniedziałek do godz. 12. Będą one przedłużone na 18 miesięcy.

Jak zapewniło w komunikacie Porozumienie „obie strony oświadczyły w części wstępnej porozumienia, że ich zgodnym celem jest zapewnienie dostępności oraz ciągłości udzielania świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej i dobra jakość tych świadczeń”.

„Na mocy porozumienia szef NFZ wystąpi do ministra zdrowia z inicjatywą powołania zespołu, który będzie pracował nad reformą podstawowej opieki zdrowotnej. Będzie mu przewodził konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, a przedstawiciele Federacji i NFZ zostaną jego wiceprzewodniczącymi” – napisano w komunikacie.

Porozumienie Zielonogórskie przypomniało, że jednym z warunków postawionych przez przedstawicieli pracodawców było zapewnienie ministra zdrowia o wycofaniu się z zapowiedzianego karania podmiotów POZ za dużą liczbę teleporad rozwiązaniem umowy. Ponadto PZ poinformowało, że „w dokumencie kończącym negocjacje zapisano, że NFZ po weryfikacji sprawozdawczości przywróci tym podmiotom możliwość pracy w ramach umowy z funduszem”.

„Ponadto NFZ wycofa się z planowanych od września br. nowych zasad finansowania POZ, w zależności od udzielonych teleporad” – wyjaśniło dalej PZ.

Równocześnie wyjaśniło, że jeden z punktów porozumienia dotyczy walki z pandemią.

„Prezes NFZ zobowiązał się do wystąpienia do ministra zdrowia o wdrożenie systemu motywującego dla lekarzy POZ związanego z poprawą poziomu wyszczepialności przeciwko COVID-19” – podało PZ.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

15 + 5 =