ZagranicaBułgaria/ Śledztwo w sprawie nielegalnych transplantacji nerek

Nasza Polska24 czerwca, 20213 min

Bułgarska policja wszczęła dochodzenie w sprawie 14 nielegalnych transplantacji nerek, które przeprowadzono w kraju w 2019 roku – poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych Bułgarii Bojko Raszkow. Biorcami i dawcami organów byli cudzoziemcy.

Skandal z transplantacjami ujawnił w końcu maja Stojczo Kacarow, minister zdrowia w tymczasowym rządzie premiera Stefana Janewa. Poinformował on, że w lecznicy rządowej przeprowadzono 14 transplantacji nerek. Zabiegi miały być sprzeczne z bułgarskim prawem, które zezwala by przeszczepiano narządy wyłącznie między osobami mającymi powiązania rodzinne.

Biorcami organów byli obywatele Izraela, Japonii i państw arabskich, a dawcami – mieszkańcy Mołdawii i Ukrainy. Według danych Kacarowa przedstawiano podrobione dokumenty o powiązaniach rodzinnych tych osób.

Minister Raszkow powiedział, że według wstępnych ustaleń doszło „do rażących naruszeń ustawy o praktyce medycznej”. „Winnych należy ustalić i postawić przed sądem” – dodał.

Długoletniego dyrektora lecznicy rządowej zwolniono z pracy, a jej nowy szef Radoswet Gornew powiedział, że służbom przekazano wszystkie dokumenty i lecznica jest gotowa współpracować z MSW.

Dziennikarskie śledztwo przeprowadzone przez tygodnik „Kapitał” wykazało, że o nielegalnych transplantacjach wiedziała Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiad) i służba do walki z przestępczością zorganizowaną MSW Bułgarii. W styczniu 2020 roku Interpol wysłał sygnał do swych państw członkowskich, ostrzegając o handlu organami z wykorzystaniem podrobionych dokumentów. MSW Bułgarii powiadomiło resort zdrowia, kontrwywiad i służbę do walki z przestępczością zorganizowaną, jednak nie przyniosło to żadnych skutków – pisze „Kapitał”.

Ewgenia Manołowa (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzy × 1 =