ZagranicaWygląda jak zawał serca. Rzadki NOP u dzieci po szczepieniu przeciwko COVID-19

Karol Kwiatkowski21 czerwca, 20214 min

Po szczepieniu przeciwko COVID-19 siedmioro młodych ludzi w wieku od 14 do 19 lat cierpiało na bardzo rzadki rodzaj zapalenia serca. Skarżyli się na ból w klatce piersiowej i ogólny dyskomfort, a testy wyglądały na początku, jakby cierpieli na ostry zawał mięśnia sercowego lub atak serca – donosi portal News Channel. 

– Na szczęście żaden z naszych pacjentów nie był krytycznie chory i wszyscy bardzo szybko zareagowali na leczenie – powiedziała dr Judith Guzman-Cottrill z Oregon Health & Science University na spotkaniu Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień o przypadkach „zawału serca” u dzieci po szczepieniu.

Wszyscy młodzi pacjenci byli hospitalizowani w celu monitorowania kardiologicznego z powodu ich objawów i szybko wyzdrowieli.

Guzman-Cottrill powiedziała również, że zapalenie serca, zwane zapaleniem mięśnia sercowego, może być wynikiem bardzo rzadkiej reakcji na szczepionkę koronawirusową. Wszystkich siedmiu pacjentów zostało niedawno zaszczepionych i żaden nie przechodził infekcji koronawirusem.

Lekarka stwierdziła, że ​​dzieci i nastolatki mają silniejsze reakcje natychmiastowe na szczepionkę niż dorośli. Te reakcje, szeroko opisywane, obejmują gorączkę, złe samopoczucie i ból głowy. Zapalenie serca może być bardziej skrajnym przejawem tej reakcji – powiedział Guzman-Cottrill.

– Zastanawiam się, czy zapalenie mięśnia sercowego jest w rzeczywistości dodatkowym rzadkim zdarzeniem niepożądanym związanym z układową reaktogennością i / lub immunogennością, a ci młodsi pacjenci mają po prostu większą reaktogenność w porównaniu ze starszymi populacjami – i cięższą reaktogenność – powiedziała na spotkaniu NVAC.

NVAC doradza Departamentowi Zdrowia i Opieki Społecznej USA i poprosiła Guzman-Cottrill o opisanie wyników, które zgłosiła 1 czerwca w czasopiśmie Pediatrics.

Lekarze z Wirginii i Teksasu poinformowali w środę o podobnych odkryciach. Zanotowano siedem podobnych przypadków mężczyzn w wieku od 19 do 39 lat. Oni również mieli niepokojące objawy, w tym ból w klatce piersiowej. Zdiagnozowano u nich zapalenie mięśnia sercowego, leczono i wypuszczono, jak donosili lekarze w czasopiśmie Circulation.

– Przypadki te są rzadkie, a zdecydowana większość została w pełni rozwiązana dzięki odpoczynkowi i opiece wspomagającej – powiedziała w czwartek dyrektor CDC, dr Rochelle Walensky, podczas briefingu w Białym Domu. Agencja przygotowuje raport na ten temat.

Najważniejsze pytanie brzmi, czy ryzyko zapalenia mięśnia sercowego można powiązać ze szczepionkami, a jeśli tak, to czy ryzyko dla dzieci i młodzieży jest większe niż ryzyko zarażenia wirusem.

Źródło: News Channel.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

osiemnaście + dziewięć =