Pandemia stanów lękowych i depresyjnych we Włoszech

Nasza Polska21 czerwca, 20212 min

U ponad 40 procent Włochów doszło podczas pandemii i lockdownu do nasilenia się stanów lękowych i depresyjnych – wynika z badań naukowców z uniwersytetów w Genui i Pawii. Prawie jedna trzecia osób zmaga się z zaburzeniami snu.

Przedstawiony w poniedziałek raport na temat wpływu kryzysu pandemicznego na zdrowie psychiczne opracowany został przez psychiatrów i specjalistów w dziedzinie zdrowia publicznego we współpracy z włoskim Instytutem Służby Zdrowia.

Badania na reprezentatywnej grupie około 6 tysięcy osób wskazują, że bardziej ucierpiały w miesiącach lockdownu kobiety. Ponad połowa z nich przyznaje, że ich samopoczucie psychiczne uległo pogorszeniu. Ponadto to one bardziej uskarżają się na kłopoty ze snem i jego złą jakość.

„Nasze dane jasno pokazują, że o 20 procent wzrosła konsumpcja leków psychotropowe w porównaniu z okresem przed pandemią” – powiedział psychiatra Andrea Amerio z uniwersytetu w Genui.

Jak zaznaczył, odnotowano także w tym czasie wzrost takich ryzykownych zachowań, jak palenie tytoniu, hazard i inne uzależnienia. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

14 − dziewięć =