NaukaBadanie: Szczepienie ozdrowieńców nie daje dodatkowych korzyści

Karol Kwiatkowski21 czerwca, 20216 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Osoby, które mają potwierdzoną laboratoryjnie objawową infekcję SARS-CoV-2, prawdopodobnie nie odniosą korzyści ze szczepienia COVID-19 – wynika z badania naukowców z z Cleveland Clinic w USA.

Naukowcy z Cleveland Clinic w USA ocenili skuteczność szczepienia przeciwko COVID-19 u osób z  zakażeniem koronawirusem, czyli u tzw. ozdrowieńców oraz u osób, które nie przechodziły teh choroby.

Wyniki badań pokazują, że osoby z wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2 nie uzyskują dodatkowych korzyści ze szczepienia, co wskazuje, że szczepionki przeciw COVID-19 powinny być traktowane priorytetowo dla osób bez wcześniejszej infekcji. Badanie jest obecnie dostępne na serwerze preprint medRxiv.

Portal medRxiv publikuje wstępne raporty naukowe, które nie są recenzowane i dlatego nie powinny być traktowane jako rozstrzygające lub traktowane jako ustalone informacje.

Badanie zostało przeprowadzone na 52 238 pracownikach Cleveland Clinic. Uczestnicy otrzymali dwie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech lub Moderna COVID-19 w odstępie 28 dni. Uczestnika uznano za zaszczepionego po 14 dniach od otrzymania drugiej dawki szczepionki. Podobnie uczestnik, który uzyskał pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 co najmniej 42 dni przed rozpoczęciem szczepienia, został uznany za wcześniej zarażonego.

Spośród wszystkich włączonych uczestników 5% miało wcześniej infekcję SARS-CoV-2. W porównaniu z 59% niezainfekowanych uczestników, tylko 47% wcześniej zakażonych uczestników zostało zaszczepionych do końca badania. Około 63% wszystkich zaszczepionych uczestników otrzymało szczepionkę Moderna.

Analiza skumulowanej zachorowalności na COVID-19 wykazała, że ​​w trakcie badania zakażenie SARS-CoV-2 wystąpiło prawie wyłącznie u uczestników, którzy nie byli wcześniej zakażeni i nie zostali zaszczepieni.

Co ciekawe, nie zaobserwowano znaczącej różnicy w częstości występowania COVID-19 między wcześniej zakażonymi i obecnie nieszczepionymi uczestnikami, wcześniej zakażonymi i obecnie zaszczepionymi uczestnikami oraz uczestnikami wcześniej niezakażonymi i obecnie zaszczepionymi.

Uczestnicy z tych trzech grup wykazywali znacznie niższą częstość występowania infekcji SARS-CoV-2 w porównaniu z uczestnikami wcześniej niezakażonymi i obecnie nieszczepionymi.

W szczególności ze wszystkich infekcji w okresie badania 99,3% wystąpiło u uczestników, którzy wcześniej nie byli zakażeni i nie zostali zaszczepieni. W przeciwieństwie do tego, tylko 0,7% infekcji wystąpiło u uczestników, którzy wcześniej nie byli zakażeni, ale byli obecnie zaszczepieni.

Co ważne, nie zaobserwowano ani jednej zachorowań na zakażenie SARS-CoV-2 u wcześniej zakażonych uczestników ze szczepieniem lub bez.

Dzięki dalszej analizie statystycznej zaobserwowano, że szczepienie COVID-19 znacznie zmniejszyło ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 u wcześniej niezakażonych uczestników, ale nie u wcześniej zakażonych uczestników.

Chociaż w badaniu nie oszacowano bezpośrednio czasu ochrony przed naturalną infekcją, zaobserwowano, że wcześniej zakażeni uczestnicy pozostawali chronieni przed COVID-19 przez co najmniej 10 miesięcy od wystąpienia objawów lub dodatniego wyniku testu.

Praktycznym i użytecznym przesłaniem byłoby uznanie, że objawowy COVID-19 jest tak samo dobry, jak otrzymanie szczepionki, a osoby, u których COVID-19 został potwierdzony wiarygodnym testem laboratoryjnym, nie potrzebują szczepionki.

Badanie podsumowuje, że „osoby, które mają potwierdzoną laboratoryjnie objawową infekcję SARS-CoV-2, prawdopodobnie nie odniosą korzyści ze szczepienia COVID-19, a szczepionki mogą być bezpiecznie traktowane priorytetowo w stosunku do tych, które wcześniej nie były zakażone”.

Badanie potwierdza natomiast, że korzyść ze szczepienia mogą odnieść osoby, które nie zostały zainfekowane koronawirusem wcześniej i to one powinny być szczepione w pierwszej kolejności.

Źródło: News Medical

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

szesnaście − 10 =