„Świadectwo życia przyciąga do Kościoła lepiej niż wiele kazań”

Karol Kwiatkowski19 czerwca, 202111 min

Świadectwo życia przyciąga do Kościoła lepiej niż wiele kazań – powiedział PAP lider wspólnoty Głos Pana Marcin Zieliński. W sobotę w Łodzi odbędzie się I Ogólnopolskie Forum Charis – służby koordynującej wspólnoty charyzmatyczne i ewangelizacyjne w Kościele katolickim.

Ogólnopolskie Forum Charis zgromadzi osoby zaangażowane w budowanie jedności ruchu charyzmatycznego oraz nową ewangelizację z całej Polski – zaznaczył członek Krajowej Służby Komunii, reprezentującej Charis w Polsce, Marcin Zieliński.

„To będzie spotkanie ludzi, którzy od wielu lat są zaangażowani we wszystko, co dzieje się w temacie ewangelizacji w Kościele katolickim w Polsce” – zaznaczył.

Zieliński poinformował, że punktem centralnym spotkania będzie msza św. pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abpa Grzegorza Rysia. Gościem specjalnym będzie kard. Raniero Cantalamessa, który wygłosi wykład „Odnowa charyzmatyczna w służbie dla całego Kościoła”.

Forum odbędzie się w formule hybrydowej: stacjonarnie w kościele ojców jezuitów w Łodzi i online. Dodał, że jak dotąd stacjonarny udział w forum zadeklarowało ok. 600 osób.

„Tematem przewodnim spotkania będzie kilka punktów, na które wskazuje papież Franciszek jako cele Charis. Pierwszym jest głoszenie Ewangelii, drugim – doświadczenie chrztu w Duchu Świętym, trzecim posługa ubogim, a czwartym budowanie jedności chrześcijan” – wymienił lider wspólnoty Głos Pana.

„Papież Franciszek wielokrotnie podkreślał, że w Kościele jest wielu ludzi, którzy formalnie są wierzący i praktykujący, ale żyją bardzo podobnie do niewierzących, to znaczy nie żyją odrodzonym życiem. Widok takich osób bardzo zniechęca do wiary, sprawia, że ludzie nie widzą jej sensu” – ocenił Zieliński.

Jego zdaniem „świadectwo ludzi, którzy doświadczyli chrztu w Duchu Świętym przyciąga do Kościoła lepiej niż wiele kazań czy wykładów na temat wiary” – zastrzegł.

Zieliński wyjaśnił, że odpowiedzi na pytanie, czym jest chrzest w Duchu Świętym, należy szukać w Dziejach Apostolskich.

„Przed tym doświadczeniem apostołowie – którzy przecież przez trzy lata byli blisko Jezusa, słuchali przypowieści, obserwowali Go – nie przyciągali do wiary tych, którzy Jezusa nie znali. Dopiero doświadczenie napełnienia Duchem Świętym sprawiło, że przestali się bać, że wyszli z Wieczernika odważni i ostatecznie nie zawahali się nawet oddać życia za Chrystusa” – podkreślił.

Zaznaczył, że przez wieki historii Kościoła doświadczenie Ducha Świętego było udziałem wielu chrześcijan, ale bardzo zintensyfikowało się w drugiej połowie XX w. wraz z powstaniem wspólnot Odnowy w Duchu Świętym.

„Od wydarzenia, które uznaje się za początek Odnowy w Duchu Świętym (wydarzenie w lutym 1967 r. na Uniwersytecie Duquesne w Pittsburgu w USA, podczas którego grupa studentów doświadczyła czegoś, co określili mianem chrztu w Duchu Świętym – PAP) minęło ponad 50 lat i to doświadczenie objęło już ok. 120 mln ludzi. To pokazuje, że Bóg w dzisiejszych czasach chce dać ludziom doświadczenie nowego życia w Nim, z pokojem i radością w sercu” – ocenił Zieliński.

Zdaniem lidera wspólnoty Głos Pana obecny kryzys Kościoła jest „ogromną szansą”. „Wierzę, że Bóg zna odpowiedź na problemy, z którymi boryka się Kościół. Taką odpowiedzią są ludzie, którzy mają doświadczenie dotknięcia Boga i oni swoim świadectwem życia mogą zrobić więcej dla ewangelizacji niż najlepsza katecheza czy list pasterski” – powiedział.

Zieliński zaznaczył, że Forum Charis gromadzi ludzi, których życie „zostało przemienione przez Boga i którzy chcą to doświadczenie nieść dalej w świat”.

Jego zdaniem w Polsce przez wiele lat kościoły były pełne wiernych, dlatego większość katolików nie odczuwała potrzeby wychodzenia z przesłaniem Ewangelii na zewnątrz świątyni.

„Teraz sytuacja zaczyna się zmieniać – pandemia, skandale z udziałem duchownych, a co za tym idzie szybka laicyzacja – to wszystko sprawia, że potrzeba ewangelizacji staje się paląca. Nie możemy już dłużej jedynie się formować, ale potrzebujemy wyjść na zewnątrz, do ludzi. Nie po to, by ich oskarżać czy potępiać, ale po to, by nieść im Chrystusa” – zastrzegł.

Zieliński przyznał, że zna wiele osób, które dołączyły do wspólnoty Głos Pana po ulicznej ewangelizacji czy spotkaniu ewangelizacyjnym. Wyjaśnił, że część akcji ewangelizacyjnych organizowanych przez jego wspólnotę jest zaplanowana, jak np. rekolekcje na hali sportowej dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z udziałem ciekawych gości – a część spontaniczna.

„Takie spontaniczne ewangelizacje zazwyczaj zaczynamy od modlitwy, podczas której Bóg sam nam podpowiada, co i jak zrobić. Pamiętam pomysł jednego z członków wspólnoty Głos Pana, który postanowił kupić bilet na pociąg na trasie Skierniewice-Warszawa i w tym pociągu pytał ludzi, czy chcą, by się za nich pomodlić. Oczywiście niektórzy odmawiali, ale znaleźli się tacy, dla których to było ważne doświadczenie” – powiedział.

Dodał, że współcześnie istotną rolę w ewangelizacji, zwłaszcza młodych, odgrywa internet i media społecznościowe. Zaznaczył, że sam od kilku lat prowadzi na platformie YouTube serię filmów „Kwadransik ze Słowem”, poświęconych czytaniu Słowa Bożego. Stworzył również serię podcastów „Rozpal wiarę”, w których rozmawia ze znanymi osobami o ich doświadczeniu Boga i wiary.

Służbę Charis powołał papież Franciszek w uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca 2019 r., zastępując dwie wcześniejsze służby działające przy Watykanie: International Catholic Charismatic Renewal Service i Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships (ICCRS oraz Fraternia Katolicka).

W Polsce Charis reprezentuje Krajowa Służba Komunii, grupująca przedstawicieli Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, Szkół Nowej Ewangelizacji, Forum Wspólnot Ewangelizacyjnych, charyzmatycznych wspólnot międzynarodowych, które w Polsce mają swoje reprezentacje, i Ruchu Światło-Życie.

Krajowej Służbie Komunii towarzyszy czterech biskupów. Wspólnotami ewangelizacyjnymi opiekuje się metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy częstochowski Andrzej Przybylski jest odpowiedzialny za Odnowę w Duchu Świętym, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Włodarczyk odpowiada za Ruch Światło-Życie, a biskup pomocniczy wrocławski Andrzej Siemieniewski jest delegatem KEP ds. kontaktu z wolnymi Kościołami. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

12 − 3 =