Papież: kapłani nie są kastą ponad innymi, biskupi nie mogą puszyć się jak pawie

Karol Kwiatkowski19 czerwca, 20213 min

Kapłani nie są kastą ponad innymi, a biskupi nie mogą puszyć się jak pawie – oświadczył papież Franciszek w sobotę podczas spotkania ze stałymi diakonami z diecezji rzymskiej. Przybyli oni do Watykanu na audiencję ze swoimi rodzinami.

Zwracając się do diakonów, papież mówił o konieczności przezwyciężenia w Kościele „plagi klerykalizmu, która stawia kastę kapłanów ponad Ludem Bożym”.

„To jest sedno klerykalizmu; jeśli nie rozwiąże się tego problemu, będzie on dalej utrzymywać się w Kościele. Diakoni właśnie dlatego, że są oddani służbie temu Ludowi pamiętają, że w Kościele nikt nie może stawiać się ponad innymi” – powiedział Franciszek.

Wyjaśnił, że w Kościele musi panować przeciwna logika – „zniżania się”.

„Wszyscy jesteśmy wezwani do tego, by się zniżyć, bo uczynił to Jezus, stał się sługą wszystkich” – wskazał papież. Dodał, że „władza polega na służbie, a nie na czymś innym”.

„Niech nikt nie wykracza poza służbę” – wezwał.

Mówiąc o zadaniach diakonów, położył nacisk na to, że nie są oni „pół-księżmi, księżmi drugiej kategorii czy luksusowymi ministrantami”. Podkreślił potrzebę pokory.

Franciszek wyznał także: „Smutek wywołuje widok biskupa czy księdza, którzy puszą się jak pawie, ale jeszcze większy, kiedy widzi się diakona, który chce być w centrum świata, centrum liturgii czy Kościoła”.

Wezwał stałych diakonów, by byli „dobrymi mężami, ojcami i dziadkami”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × 1 =