PolskaLekarze: Więcej pieniędzy poszło na dodatki dla medyków niż na leczenie pacjentów covidowych

Karol Kwiatkowski17 czerwca, 202113 min

 To chore, że dużo więcej publicznych pieniędzy poszło na dodatki dla medyków niż na leczenie pacjentów covidowych – słyszymy od części lekarzy – informuje Gazeta Wyborcza.

Drogę do zarobków nawet 80 tys. zł miesięcznie otworzył mało precyzyjny zapis w poleceniu ministra zdrowia. Pracownicy służby zdrowia za opiekę nad pacjentami covidowymi dostawali podwójną pensję, jeśli byli zatrudnieni na umowy o pracę. W przypadku kontraktów też mogli dodatkowo zarobić – maksymalnie 15 tys. zł – czytamy w GW.

Podwyżki płac medycy zawdzięczają ministrowi zdrowia, Adamowi Niedzielskiemu, który wprowadził je jesienią 2020 r. Specjalne dodatki obowiązywały od 1 listopada 2020 do 1 czerwca 2021 r. Obecnie przysługują tylko na oddziałach covidowych.

W tym okresie tylko Dolnośląski Oddział NFZ wypłacił ponad 422 miliony zł dodatkowego wynagrodzenia dla personelu medycznego za pracę w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19 – informuje Wyborcza.

– To pokazuje, w jak chory sposób były przyznawane te dodatki do pensji, bo liczba zakażonych pacjentów nie była brana pod uwagę. W jednym ze szpitali na jednego chorego przypadało aż 60 osób z obsługi medycznej, bo wszyscy chcieli dostawać wyższe pensje – mówi Wyborczej dyrektor jednego z dolnośląskich szpitali.

– Sposób przyznawania dodatków to jeden wielki skandal – usłyszała Wyborcza w jednym z dolnośląskich szpitali. – To są publiczne pieniądze. Nie powinno się nimi tak szastać, bo one się medykom zwyczajnie nie należały. Pracownicy są zabezpieczeni przed zakażeniem. Oczywiście praca jest ciężka. Trudno poruszać się w tych kombinezonach i należy się za to dodatek, ale nie druga pensja, a już na pewno nie za to, że pięć razy zobaczyło się pacjenta z COVID-em.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Jeden Komentarz

  • ( ˇ෴ˇ )

    18 czerwca, 2021 at 4:07 pm

    Kasy jest w pip! Przecież NFZ od kilkunastu miesięcy jest nieczynny, szpitale zamknięte, pacjenci nie leczeni. Normalka, przecież tak zawsze jest podczas potwornie zaraźliwej pandemii.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × pięć =