PolskaDuda: Joe Biden to jedna z najbardziej doświadczonych osób w polityce międzynarodowej na świecie

Magdalena Targańska17 czerwca, 202115 min

Prezydent USA Joe Biden jest niezwykle doświadczonym politykiem, całą rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przeprowadził w zaplanowany przez siebie; pozwala mu ona mieć osobiste zdanie, na temat postawy, polityki i tego, czego może się spodziewać w przyszłości – ocenił prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda był poproszony o ocenę środowego spotkania Biden-Putin w Genewie podczas konferencji z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

„Mogę o niej (rozmowie) powiedzieć, że prezydent Joe Biden jest niezwykle doświadczonym politykiem; jestem przekonany, że całą tę rozmowę przeprowadził w sposób przez siebie zaplanowany, przemyślany i ta rozmowa jest elementem prowadzonej przez niego polityki” – powiedział prezydent RP.

Zaznaczył, że ocenia tę rozmowę, także jako element współdziałania sojuszniczego w ramach NATO – w naszym wspólnym interesie. „Te rozmowy z najwyższym przedstawicielem Rosji przeprowadził najwyższy przedstawiciel największego sojuszniczego mocarstwa – taka jest moja ocena tej rozmowy” – podkreślił Duda. „Myślę, że była to rozmowa ważna dla prezydenta Bidena” – dodał.

Jak zaznaczył, Biden, który jest bardzo doświadczonym politykiem, zna prezydenta Putina, a teraz możliwość tego bezpośredniego kontaktu, pozwala mu wypracować osobiste zdanie, „na temat postawy rosyjskiego prezydenta, jego polityki i tego, czego może się spodziewać w przyszłości”.

„Prezydent Joe Biden, to jest polityk, także w wymiarze międzynarodowym o ogromnym doświadczeniu. Można śmiało powiedzieć, że z jednym z największych w tej chwili na świecie doświadczeń” – powiedział Duda

Przypomniał w tym kontekście, że w NATO wobec Rosji przyjęto realistyczną politykę dwutorową.

„Trzeba mieć świadomość tego – i NATO ma taką świadomość – że Rosja jest po prostu agresorem na Ukrainie, że okupuje część Ługańska, Doniecka, że jest aktywna militarnie również w innych miejscach świata – chociażby w Syrii” – zauważył prezydent RP.

Podkreślił, że Rosja działa również na innych przestrzeniach: niedawno wojska gromadziła przy granicy ukraińskiej, cały czas prowadzi manewry wojskowe o ofensywnym charakterze, intensywnie modernizuje armię i wzmacnia obecność w zachodniej części Rosji. Dodał, że trudno nie dostrzegać zagrożenia ze strony Rosji.

Według prezydenta RP, z takim przekonaniem Biden rozmawiał z Putinem. „Jeżeli powiemy, że politykę NATO wobec Rosji widzimy dwutorowo, to ta dwutorowość polega na tym, że z jednej strony jesteśmy realistami i musi być to z jednej strony polityka twarda – jeśli trzeba, sankcji, bo to są instrumenty prawa międzynarodowego, które są możliwe do pokojowego wykorzystania” – podkreślił Duda.

Zaznaczył, że to jest też polityka budowania bezpieczeństwa, a więc obecność Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance, o czym w 2016 zdecydował na szczycie w Warszawie m.in. prezydent Barack Obama, z tej samej partii, co Joe Biden.

„Z drugiej strony to jest rozmowa – dialog z Rosją – nie izolowanie Rosji, tylko rozmawianie z nią” – zauważył prezydent Duda.

„Patrząc na to również w aspekcie bilateralnym, trudno się dziwić temu, że właśnie prezydent największego na świecie mocarstwa, jakim są Stany Zjednoczone podjął temat rozmowy z prezydentem Rosji i ta rozmowa się odbyła” – zaznaczył prezydent.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Jeden Komentarz

  • Leszek

    17 czerwca, 2021 at 2:45 pm

    A będzie Fort Bidet?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

jeden × 4 =