GospodarkaPSL chce, żeby przedsiębiorcy dostali odszkodowania za lockdown

Nasza Polska15 czerwca, 20215 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

PSL chce, by przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty wskutek lockdownu dostali odszkodowania. „Proponujemy stworzenie takiego systemu, gdzie to wojewoda wydając decyzję administracyjną decydowałby o tym, czy ktoś spełnia warunki, by otrzymać odszkodowanie czy nie” – mówił we wtorek w Krakowie europoseł Adam Jarubas, wiceprezes PSL.

O pomysłach dla firm dyskutowano w poniedziałek w Senacie z inicjatywy PSL. W spotkaniu uczestniczyli posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele środowisk skupiających osoby prowadzące działalność gospodarczą.

„Proponujemy stworzenie takiego systemu, gdzie to wojewoda wydając decyzję administracyjną decydowałby o tym, czy ktoś spełnia warunki, by otrzymać odszkodowanie czy nie” – mówił na briefingu prasowym w Krakowie Jarubas.

Przypomniał, że PSL opowiadał się za tym, żeby zawczasu wprowadzić stan wyjątkowy, ale nie zdecydowano się na to. Jak zauważył państwo polskie musi liczyć się z falą pozwów składanych w sądach przez przedsiębiorców i już zapadało kilkadziesiąt korzystnych dla nich wyroków, w których wskazano, że przepisy wprowadzane drogą rozporządzenia bez oparcia ustawowego były nielegalne.

„Lepiej będzie wprowadzić w postaci ustawowego rozwiązania możliwość wykazania strat, które ponieśli przedsiębiorcy i danie im możliwości – przy decyzji negatywnej – możliwości odwołania się” – mówił Jarubas. Dodał, że koszt wdrożenia rozwiązań przewidzianych w ustawie jest szacowana na 20 mld zł. „Ale to będzie i tak mniej niż odszkodowania, które państwo musiałoby wypłacić, w przypadku składania pozwów przez przedsiębiorców” – podkreślił.

Wiceprezes PSL mówił, że ludowcy opowiadają się też za tym, żeby osoby zaszczepione i ozdrowieńcy zostali „wyjęci” z lockdownu, gdyby nastąpiła kolejna fala pandemii.

Jarubas zapowiedział, że PSL będzie domagać się, żeby pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy nie zostały w większości skierowane do dużych, państwowych form, ale do małych i średnich przedsiębiorców, którzy ponieśli w pandemii największe straty. „Państwo nie może przekładać z jednej swojej kieszeni do drugiej swojej kieszeni, pozostawiając przedsiębiorców bez wsparcia” – mówił polityk. Dodał, że PSL będzie popierać postulaty takie jak podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, ale też będzie zwracać uwagę, że nie może się to skończyć pozbawieniem samorządów rekompensat za uszczerbek w ich dochodach.

Przygotowany przez PSL „Pakt dla Przedsiębiorców” zakłada: dobrowolny ZUS, stabilne prawo – zmiany w zasadach prowadzenia działalności z minimum rocznym wyprzedzeniem, wprowadzenie ustawy odszkodowawczej za nielegalny lockdown, ograniczenie biurokracji, żadnych nowych podatków przez dwa lata od zakończenia pandemii, Powszechny Samorząd Gospodarczy, chorobowe na koszt ZUS, żadnych nowych obostrzeń dla ozdrowieńców i zaszczepionych, skrócenie postępowań odszkodowawczych i szybką ścieżkę skargi na decyzje urzędnika.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedemnaście − 9 =