PolskaNiedzielski o szczepieniach dzieci w wieku 12-15 lat: mamy 200 tys. zgłoszeń i ok.100 tys. zaszczepionych

Karol Kwiatkowski15 czerwca, 20213 min

Mamy zarejestrowanych 200 tys. zgłoszeń na szczepienia najmłodszych dzieci, czyli w wieku 12-15 lat. Sama akcja szczepień przebiega sprawnie, dało się już zaszczepić około 100 tys. – wskazał we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister zdrowia Adam Niedzielski.

„W tej chwili mamy już zarejestrowanych 200 tys. zgłoszeń, co patrząc na to, że mamy ponad tydzień otwarte rejestracje, to chyba należy uznać, że jest dobrym wynikiem” – podsumował.

Minister zaznaczył również, że samo szczepienie w tej grupie przebiega sprawnie. „Już jesteśmy w okolicach 100 tys., więc wydaje się, że ta akcja szczepienia młodszych osób spotkała się rzeczywiście z zainteresowaniem” – dodał.

Jednocześnie pytany o to, czy będzie możliwe szczepienie jeszcze młodszych dzieci stwierdził, że tutaj badania nad skutecznością i bezpieczeństwem szczepionek nie są tak bardzo zaawansowane, jak miało to miejsce u nastolatków w wieku 12-15 lat. Dlatego też nie spodziewa się, „by do końca wakacji była jakaś informacja, która dopuści taką możliwość”.

Ponadto minister dodał, że nie ma też informacji, które wskazywałby na to, że inne preparaty – oprócz dopuszczonego w tej grupie wiekowej Pfizera – zostały dopuszczone w najbliższym czasie do szczepienia najmłodszych pacjentów.

„Tutaj nie mamy żadnych takich informacji, które by wskazywały, że będzie coś oprócz Pfizera” – wskazał.

Rodzice mogą zapisywać dzieci w wieku 12–15 lat na szczepienia przeciw COVID-19 od poniedziałku, 7 czerwca. Rejestracja przebiega podobnie jak w przypadku dorosłych. Można umówić wizytę telefonicznie, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień – 989 lub wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie lub kontaktując się z wybranym punktem szczepień.

Można też zarejestrować dziecko na stronie głównej pacjent.gov.pl podając jego numer PESEL, jego nazwisko oraz numer telefonu, na który przyjdzie potwierdzenie miejsca i terminu szczepienia. U dzieci podaje się w dwóch dawkach szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizer/BioNTech.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwanaście − sześć =