PolskaW Mrągowie odprawiono msze o unicestwienie wież 5G

Nasza Polska10 czerwca, 20214 min

W Mrągowie w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego odprawiono w ostatnich dniach trzy msze święte w intencji „o unicestwienie urządzeń i wież nowoczesnej technologii 5G”. Proboszcz zapowiedział, że więcej podobnych mszy nie odprawi. W związku z tymi intencjami kuria archidiecezji warmińskiej przeprowadziła z proboszczem rozmowę.

„To jest świeża sytuacja, ale już na nią zareagowaliśmy. Z proboszczem została przeprowadzona rozmowa. Jest oczywistym, że takich intencji mszalnych nie powinno się przyjmować” – powiedział PAP rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.

W kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego w ostatnich dniach odprawiono trzy msze święte w intencji „o unicestwienie urządzeń i wież nowoczesnej technologii 5G”. Zdjęcia z intencjami mszalnymi tej parafii obiegły internet i wywołują lawinę komentarzy.

„Zamawiający te msze to dwoje prywatnych ludzi z Mrągowa. Te intencje zostały trochę opacznie zrozumiane, źle zapisane. Nie chodziło o samą technologię, ale o zagrożenia, jakie ona ze sobą niesie” – powiedział PAP proboszcz ks. Robert Kaniowski i przyznał, że „każda technologia niesie ze sobą zło”. Dopytywany, co ma na myśli doprecyzował, że chodzi o treści przekazywane za pomocą tego rodzaju technologii np. treści pornograficzne dostępne w internecie. „Sam internet nie jest zły, ale jest w nim mnóstwo złych treści” – powiedział proboszcz i dodał, że w zamyśle zamawiających te msze chodziło właśnie o tego rodzaju zagrożenia.

Proboszcz przyznał, że uczestnicy nabożeństw „o unicestwienie urządzeń i wież nowoczesnej technologii 5G” nie reagowali negatywnie, gdy kapłan informował o intencji mszy.

Z zamieszczonych w internecie intencji mszalnych na bieżący tydzień wynika, że w parafii św. Rafała Kalinowskiego w Mrągowie msze dotyczące wież 5G mają zostać odprawione jeszcze w czwartek i piątek. Proboszcz Kaniowski zapowiedział, że te intencje mszalne zostaną zmienione. „Zamawiający wycofał się z tego. Rozmawialiśmy i zrozumiał, że to jest trochę opacznie sformułowane, nie oddaje tak naprawdę intencji, jaką miał zamawiający msze” – powiedział proboszcz Kaniowski.

Proboszcz w rozmowie z PAP przyznał, że intencja dotycząca wież 5G była „najdziwniejszą, z jaką się spotkał, choć jest kapłanem raczej nie najmłodszym”. „Często w trudnych sprawach ludzie zamawiają msze +w intencji znanej Panu Bogu+. Tu się tak nie stało i wyszło trochę nie tak, jak powinno” – powiedział ks. Kaniowski. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Udostępnij:

Nasza Polska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa × 5 =