Ostatnia debata w Rzeszowie przed pierwszą turą wyborów i najnowszy sondaż

Nasza Polska10 czerwca, 20215 min

Ochrona zdrowia, wsparcie młodych i rodziny oraz klimat i środowisko – były głównymi tematami czwartkowej, ostatniej debaty kandydatów przed przedterminowymi wyborami prezydenta Rzeszowa, które odbędą się w niedzielę 13 czerwca.

Debatę zorganizowała stacja Polsat News.

O urząd prezydenta Rzeszowa ubiega się czworo kandydatów: popierana m.in. przez Prawo i Sprawiedliwość wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wspierany przez byłego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, wiceprzewodniczący rady Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popierają m.in. Lewica, KO i PSL, oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

W rundzie dotyczącej ochrony zdrowia Leniart zauważyła, że miasto powinno wspierać leczenie pocovidowe oraz inwestycje w służbę zdrowia. Według Fijołka, miejska polityka zdrowotna powinna dotyczyć m.in. akcji związanych z profilaktyką. Warchoł zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, to do końca obecnej kadencji zwiększy miejski budżet na służbę zdrowia do 10 mln zł. Natomiast Braun skrytykował politykę rządu w związku ze zwalczaniem pandemii COVID–19, a swych kontrkandydatów nazwał „zjednoczoną koalicją” covidową, ludźmi ogarniętymi „amokiem ideologicznym”.

W kolejnej rundzie rozmawiano o wspieraniu młodych i rodziny. Fijołek zaproponował wprowadzenie bonu żłobkowego dla dzieci, które nie dostały miejsca w publicznej placówce. Leniart podkreśliła, że problemem miasta jest mało żłobków miejskich. Jej zdaniem powinny one być na każdym osiedlu, żeby nie wozić dzieci na „drugi koniec miasta”. Warchoł stwierdził, że ważnym elementem wspierania młodych jest powstawanie nowych miejsc pracy.

W dyskusji o klimacie i środowisku Leniart zaznaczyła, że w Rzeszowie potrzeba jest więcej terenów zielonych, w tym powstanie nad Wisłokiem Rzeszowskiego Parku Centralnego. Za konieczne przedsięwzięcie uznała wprowadzenie w mieście ładu przestrzennego. Warchoł w tym wątku debaty zauważył, że ważnym dla miasta jest rozwój centrum recyklingu oraz budowa biogazowni. Warunki środowiskowe – jego zdaniem – poprawi także „odkorkowanie miasta” przez budowę obwodnicy południowej. Według Fijołka, potrzeba m.in. więcej zieleni miejskiej, która będzie bliższa każdemu mieszkańcowi. Należy także tworzyć parki i skwery rekreacyjne dostępne dla każdego mieszkańca.

W ocenie posła Brauna, „polityką klimatyczną jest dobry klimat dla przedsiębiorców”. W trakcie debaty kandydat jeszcze kilka razy krytykował obostrzenia sanitarne wprowadzane w związku z pandemią. Zapowiedział, że jako prezydent będzie przeciwdziałał takim działaniom.

W trakcie debaty zaprezentowano najnowszy sondaż wyborczy. Fijołek uzyskał w nim 47,6 proc. głosów, Leniart – 23,0, Braun – 13,3, a Warchoł -11,8. 4,3 proc. nie wie na kogo oddać głos. Frekwencja – 63,1 proc.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

Udostępnij:

Nasza Polska

Leave a Reply

Koszyk