Niemcy chcą zniesienia prawa weta w Unii Europejskiej

Karol Kwiatkowski9 czerwca, 20212 min

Szef niemieckiego MSZ stwierdził, że należy zlikwidować weto w UE. W końcu to ostatni mechanizm hamujący niemiecką hegemonię – napisał w mediach społecznościowych wiceminister sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec, twierdzi, że należy zniesiesz prawo weta, które przysługuje każdemu państwu – członkowi Unii Europejskiej. Polityka zagraniczna poszczególnych państw i szeroko rozumiane bezpieczeństwo to dziedziny wyłączone z unijnych traktatów. Oznacza to, że przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji w tych kwestiach na szczeblu unijnym niezbędna jest jednomyślność. Taki system powoduje, że kraje członkowskie mogą za pomocą weta zablokować lub opóźnić unijne decyzje.

„Nie możemy dłużej pozwalać na to, by być zakładnikami tych, którzy swoim weto paraliżują europejską politykę zagraniczną. Ci, którzy to robią, w krótkiej lub w dłuższej perspektywie grają ze spójnością Europy. Dlatego mówię otwarcie: weto musi zniknąć, nawet jeżeli oznacza to, że możemy zostać przegłosowani” – poinformował Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec.

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk