ZagranicaZainteresowanie niemieckich firm rozmowami z premierem Morawieckim jest ogromne

Magdalena Targańska8 czerwca, 20214 min

Oliver Hermes, przewodniczący Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią, która organizuje w środę spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami niemieckiego biznesu mówi PAP, że „zainteresowanie niemieckich firm rozmowami z premierem Morawieckim jest ogromne”.

Komisja Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią stale skupia uwagę Niemiec na Polsce, wskazując na rosnące znaczenie naszego kraju, także dla niemieckiej gospodarki. Czy niemiecki biznes zaczyna interesować się tym kierunkiem?

„Niemiecki biznes nie tylko zaczyna interesować się Polską. Działa tam od dłuższego czasu” – twierdzi Hermes. Przewodniczący podkreśla, że „wśród partnerów handlowych Niemiec na świecie Polska wyprzedziła Włochy, awansując na piąte miejsce. W pierwszym kwartale 2021 roku niemiecki handel z Polską wzrósł o prawie dwanaście procent po spadku w następstwie kryzysu koronawirusa. Polska była trzecim najważniejszym partnerem Niemiec w imporcie, przed USA”.

Oliver Hermes zwraca uwagę, że „Polska już dawno przestała być +rozbudowanym warsztatem pracy+”. Sukces ten według Hermesa był możliwy także dzięki „licznym niemieckim inwestycjom w zakłady produkcyjne w sąsiednim kraju, które już dawno stały się integralną częścią łańcuchów wartości dodanej niemieckiego przemysłu”.

„Za kilka dni będziemy obchodzić 30. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o sąsiedztwie, który położył podwaliny pod ten pomyślny rozwój”, mówi PAP przewodniczący Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią. Jego zdaniem „ten wspólny sukces powinien być znacznie bardziej doceniany i dostrzegany w obu naszych krajach. Chcemy się do tego przyczynić”.

Może temu służyć planowane na środę spotkanie polskiego premiera z przedstawicielami niemieckiego biznesu. Hermes podkreśla, że „zainteresowanie niemieckich firm rozmowami z premierem Morawieckim jest ogromne. Niemiecki biznes jest bardzo zainteresowany współpracą, na przykład w zakresie przyszłościowych tematów, takich jak Zielony Ład i Przemysł 4.0”.

„Prowadzimy stałą wymianę z przedstawicielami polskiego rządu. W styczniu wicepremier Gowin był naszym gościem w Berlinie, a my zorganizowaliśmy wirtualne spotkanie robocze z wiceministrem Gouibourgé-Czetwertyńskim” – mówi Hermes.

„Jednak szczególnym zaszczytem dla naszego stowarzyszenia jest to, że premier Morawiecki przyjął nasze zaproszenie. Dziękujemy Ambasadzie RP w Berlinie za wsparcie, a w szczególności wyrażam niezwykłą wdzięczność Panu Ambasadorowi Prof. Andrzejowi Przyłębskiemu”.

Hermes ma nadzieję na „dalsze pogłębienie polsko-niemieckich stosunków gospodarczych”.

Jego zdaniem „zwłaszcza w obszarze cyfrowej transformacji, czyli wdrażania inteligentnych rozwiązań w wielu segmentach rynku i branżach, Niemcy i Polska mogą wspólnie przejąć wiodącą rolę w Europie. Liczne innowacyjne produkty niemieckich firm powstają już w Polsce. Mamy nadzieję, że środowe rozmowy przyczynią się do zainicjowania dalszej współpracy”.

 

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzy × 2 =