ZagranicaW. Brytania/ Nie będzie paszportów szczepionkowych?

Wielka Brytania planuje nie wprowadzać paszportów szczepionkowych w przypadku dużych wydarzeń –  poinformował w niedzielę The Daily Telegraph. 

Urzędnicy brytyjscy pracujący nad certyfikatem statusu COVID-19 uważają, że nie ma szans, aby prawo zostało zmienione, aby zezwolić na ich stosowanie w Wielkiej Brytanii – donosi gazeta.

Rzecznik rządu powiedział w oświadczeniu wysłanym pocztą elektroniczną do agencji Reuters, że przegląd certyfikacji szczepionki COVID-19 wciąż trwa i nie podjęto jeszcze żadnej decyzji.

Coraz większe obawy budzi perspektywa wystawiania świadectw szczepień przez Partię Konserwatywną, a także opozycję i organizacje zajmujące się prawami obywatelskimi. W kwietniu premier Boris Johnson zasygnalizował również kwestie etyczne związane z certyfikacją szczepionki COVID-19.

Ponad 70 brytyjskich prawników zasygnalizowało swój sprzeciw wobec wprowadzenia tak zwanych paszportów szczepionkowych, aby pomóc w otwarciu gospodarki.

Rząd analizuje pomysł poproszenia ludzi o okazanie dowodu szczepienia COVID-19, aby uzyskać dostęp do zatłoczonych miejsc, takich jak puby lub wydarzenia sportowe, a premier Boris Johnson powiedział już, że certyfikat prawdopodobnie będzie potrzebny do podróży międzynarodowych.

Gazeta Daily Telegraph poinformowała w sobotę, że testy paszportów COVID rozpoczną się w ciągu kilku tygodni podczas dużych imprez sportowych w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

W piątek Johnson powiedział, że połączenie czynników odpornościowych – jeśli ludzie przeszli chorobę, zaszczepili się lub przeszli test na COVID-19 – da firmom pewność siebie.

„Więc myślę, że te trzy rzeczy, które współpracują ze sobą, przydadzą nam się w miarę postępu” – powiedział Johnson.

Jednak coraz większe zaniepokojenie perspektywą wystawienia świadectw szczepień narasat wśród członków Partii Konserwatywnej, a także opozycji i organizacji zajmujących się prawami obywatelskimi.

„Sprzeciwiamy się dzielącemu i dyskryminującemu wykorzystywaniu certyfikatu statusu COVID w celu odmowy dostępu do ogólnych usług, firm lub miejsc pracy” – głosi oświadczenie podpisane przez grupę ponad 70 prawników z całego spektrum politycznego.

Zgodnie z planowaną przez rząd „mapą drogową” wyjścia z pandemii, puby będą mogły obsługiwać ludzi na zewnątrz jeszcze w tym miesiącu, z dalszym złagodzeniem ograniczeń w połowie maja, zanim wszystkie środki zostaną zniesione pod koniec czerwca.

Johnson zasugerował w zeszłym miesiącu, że niektóre puby mogą wymagać od klientów przedstawienia świadectw szczepień. Tymczasem minister kultury Oliver Dowden powiedział, że takie certyfikaty mogą pomóc w przyciągnięciu większej liczby ludzi do kin.

Żadna decyzja nie została jeszcze podjęta, a Johnson polecił ministrowi Michaelowi Gove, aby przeanalizował możliwą rolę certyfikatów, mówiąc, że istnieją poważne i złożone kwestie etyczne do zbadania.

Ponad 31 milionów Brytyjczyków otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki w ramach najszybszego programu szczepień w Europie.

Źródło: Reuters

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwanaście − 1 =