PolskaSzef WHO Tedros: nadszedł czas na traktat dotyczący gotowości i reagowania na pandemie

Magdalena Targańska31 maja, 20213 min

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wezwał w poniedziałek do szybkiego rozpoczęcia globalnych negocjacji w celu uzgodnienia międzynarodowego traktatu dotyczącego gotowości i reagowania na pandemie.

Dyrektor generalny WHO na sesji zamykającej doroczne tygodniowe spotkanie ministrów stwierdził, że organizacja stanęła przed „poważnym wyzwaniem”, aby utrzymać swoją reakcję na Covid-19 na obecnym poziomie, i potrzebuje trwałego i elastycznego finansowania.

Wcześniej w poniedziałek ministrowie zdrowia zgodzili się przestudiować zalecenia dotyczące reform, przedstawione przez niezależnych ekspertów w celu wzmocnienia zdolności zarówno WHO, jak i poszczególnych krajów, do powstrzymywania nowych wirusów.

„Zaleceniem, które moim zdaniem zrobi najwięcej dla wzmocnienia WHO i globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego, jest zalecenie traktatu w sprawie gotowości i reagowania na pandemie, który mógłby również wzmocnić relacje między państwami członkowskimi i sprzyjać współpracy. To idea, której czas nadszedł” – powiedział Tedros.

Ministrowie 194 państw członkowskich WHO spotkają się 29 listopada, aby zdecydować, czy rozpocząć negocjacje w sprawie traktatu pandemicznego.

„Niezbędne jest wzmocnienie globalnego nadzoru i zapewnienie Światowej Organizacji Zdrowia autorytetu i możliwości wykonywania tej ważnej pracy dla wszystkich narodów świata” – powiedział z kolei premier Australii Scott Morrison. „Jeśli mamy zrealizować ten ambitny program reform, musimy współpracować i odłożyć na bok inne kwestie” – dodał.

„Musimy zmienić to, co naraziło nas na zagrożenie w czasie tej pandemii, nasze wzajemne powiązania, musimy zmienić je w naszą siłę” – ocenił ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych WHO Mike Ryan.

Agencja Reutera podkreśliła, że prace nad traktatem mogą trwać długo. Ramowa Konwencja Światowej Organizacji Zdrowia o Ograniczeniu Użycia Tytoniu – pierwszy na świecie traktat dotyczący zdrowia publicznego – została przyjęta w 2003 r. po czterech latach negocjacji. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

3 × jeden =