Rząd Sancheza chce umocnić stosunki ekonomiczne z Polską

Magdalena Targańska30 maja, 20214 min

Centrolewicowy gabinet Pedro Sancheza zamierza umocnić relacje ekonomiczne z Polską podczas rozpoczętej w niedzielę wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Hiszpanii, informują w swoich weekendowych wydaniach media tego kraju.

Szeroko o dwudniowej wizycie w Hiszpanii premiera Morawieckiego piszą w niedzielę zarówno ogólnokrajowe media, jak i regionalne. Portal “Alcala Hoy” z podmadryckiego Alcala de Henares z zadowoleniem przyjmuje fakt, że XIII polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe odbywają się właśnie w tym mieście. Zaznacza, że usilnie o organizację tego wydarzenia zabiegał lokalny burmistrz Javier Rodriguez.

Portal z Alcala de Henares wskazuje, że organizacja poniedziałkowych konsultacji w tym największym skupisku Polonii w Hiszpanii zwróci uwagę opinii publicznej na to miasto. “Tego dnia będziemy w centrum uwagi mediów” – podsumował “Alcala Hoy”.

Z kolei agencja Europa Press, a za nią “El Diario”, wskazują, że podczas szczytu pod Madrytem rząd Pedro Sancheza zamierza wzmocnić, i tak już ważne, jak zaznaczają, stosunki gospodarcze i handlowe z Polską.

Odnotowują, że w hiszpańskiej delegacji na szczyt będzie liczne grono ministrów, m.in. szefów resortów gospodarki, pracy, przemysłu, handlu i turystyki, spraw wewnętrznych, a także ochrony środowiska i transportu.

“Ostatni raz rządy hiszpański i polski spotkały się na szczycie na (tak wysokim poziomie – PAP) cztery lata temu, w czerwcu 1917 r., kiedy premierem był jeszcze Mariano Rajoy” – przypomniała agencja Europa Press, zaznaczając, że Sanchez spotykał się już kilkakrotnie z Morawieckim.

Hiszpańska agencja zaznacza, że szczyt ma miejsce zaledwie kilka dni po przyjęciu przez polski parlament przepisów “pozwalających odblokować środki z planu odbudowy gospodarczej”. Przypomina, że władzom Hiszpanii niezwykle mocno zależy na uruchomieniu tych wypłat.

Tymczasem dziennik “La Razon” przypomina, że Sanchez nie jest jedynym hiszpańskim politykiem spotykającym się w ostatnich dniach z Mateuszem Morawieckim. Madrycka gazeta odnotowuje, że w minionym tygodniu do Warszawy przybył lider konserwatywnego ugrupowania Vox Santiago Abascal.

Stołeczny dziennik wskazuje, że wśród osób, z którymi podczas wizyty w Polsce rozmawiał lider partii Vox był premier Morawiecki, a także prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

“Z Mateuszem Morawieckim Abascal omówił sprawy związane z przyszłością Europy, kwestię wzmocnienia +obrony narodów suwerennych+, a także kontroli migracji oraz programów stymulujących wzrost liczby urodzeń”, wskazał “La Razon”.

 

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć × pięć =