DuchowośćPolskaO. Szustak: Podjęliśmy m.in. temat pedofili i apostazji

Nasza Polska30 maja, 202116 min

Spotkanie było rozmową. Poruszony zostały m.in. temat zadań Kościoła po pandemii, kwestia pedofili, apostazji, sposobu sprawowania władzy w Kościele – powiedział dominikanin o. Adam Szustak po spotkaniu z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim, które odbyło się 28 maja.

Dominikanin prowadzący popularny w serwisie YouTube kanał – „Langusta na Palmie” po udzieleniu obszernego wywiadu Karolowi Paciorkowi na kanale „Imponderabilia” na YouTube został poproszony przez abpa Gądeckiego na osobiste spotkanie i do rozmowy o Kościele.

Informację o tym podał na Twitterze 25 maja rzecznik Episkopatu jezuita o. Leszek Gęsiak.

Po spotkaniu, które odbyło się w piątek 28 maja, o. Adam Szustak nagrał krótkie podsumowanie tego wydarzenia i opublikował na https://www.youtube.com/user/Langustanapalmie

Zaznaczył w nim, że „spotkanie to było rozmową”. „Nie było żadnego dywanika, nie było żadnego stawiania do pionu, nie było żadnego korygowania, nie było żadnego karania, pokrzykiwania” – powiedział dominikanin, wyrażając za to wdzięczność przewodniczącemu KEP.

O. Szustak oświadczył, że przeprosił arcybiskupa za sposób wyrażania myśli.

„Przeprosiłem za sposób, który nie miał w sobie szacunku, który był wulgarny, który był wzburzeniem. Wytłumaczyłem, skąd się wziął. Wytłumaczyłem, że wziął się z pewnej bezradności, z gniewu, z wkurzenia, co go nie usprawiedliwia” – przyznał założyciel kanału „Langusta na Palmie”.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że to co zrobiono z jego ponaddwugodzinną wypowiedzią, było nieadekwatne.

„Wyrwano dwie minuty, wyrwano jeden wzburzony tekst, który – jak przyznał – „nie powinien mieć miejsca”. Dominikanin w filmie przeprosił także wszystkich oglądających, których dotknęły jego wypowiedzi.

Poinformował, że w dalszej części rozmowy z przewodniczącym KEP poruszone zostały m.in.: temat zadań Kościoła po pandemii, kwestie pedofilii – traktowanie tych spraw przez Kościół, z umiejętnością przyznawania się, przepraszania, wynagradzania, właściwego traktowania ofiar i postaw konkretnych biskupów, rozszerzającej się apostazji, odchodzenia ludzi od Kościoła i reakcji na to wspólnoty Kościoła. Rozmawiano też o sposobie sprawowania władzy w Kościele, a więc o relacjach między biskupami a kapłanami, między biskupami a świeckimi.

Podsumowując wymianę zdań o. Szustak ocenił, że między nim a przewodniczącym KEP „jest różnica w podejściu do kierunków, w których aktualnie Kościół w Polsce powinien iść”. „Mamy także dwa różne podejścia do tego, co jest możliwe, a co nie”. Przyznał, że może to wynikać z różnych płaszczyzn działania jego i abp. Gądeckiego. Wyraził jednocześnie pragnienie, aby różne wizje Kościoła były stale ze sobą konfrontowane na płaszczyźnie spotkania i rozmowy.

Dominikanin poinformował, że zaproponował arcybiskupowi, aby Episkopat zainicjował zebranie bardzo szerokiego grona ludzi Kościoła i nie tylko. Dzięki temu – w ocenie zakonnika – „można przygotować propozycje, w którą stronę mogłyby pójść zmiany”.

„Mam świadomość, że taki tekst wszystkiego nie zmieni i będzie miał mnóstwo wad i zalet ” – przyznał o. Szustak.

Powiedział, że abp. Gądecki obiecał pomyśleć o tej propozycji.

O. Adam Szustak jest dominikaninem, znanym rekolekcjonistą, wędrownym kaznodzieją, duszpasterzem akademickim, vlogerem, autorem książek i audiobooków.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

 

 

Udostępnij:

Nasza Polska

Jeden Komentarz

  • Tate Szastak, każetsa, nietykalny

    31 maja, 2021 at 6:05 pm

    A taki ojciec Międlar pojechał na szmacie natychmiast. Chociaż nie tykał Kościoła.

    Ktoś potrafi razreszit’ etu zagwozdku?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × 3 =