NaukaZagranicaNiemcy/ Z powodu COVID-19 zmarło czterech nieletnich, rok wcześniej z powodu grypy dziewięciu

​​Spośród szacowanych 14 milionów dzieci i młodzieży w Niemczech tylko około 1200 było leczonych zakażeniem SARS-CoV-2 w szpitalu (<0,01%), a 4 zmarło z powodu zakażenia (< 0,00002%) w sesonie 2020/2021- wynika z danych upoblicznionych przez Niemieckie Towarzystwo Chorób Zakaźnych Dzieci (DGPI). Natomiast w sezonie 2019/2020 zmarło 9 nieletnich z powodu grypy, 55 zginęło w wypadkach drogowych, a 25 utonęło.

W związku z toczącą się w Niemczech dyskusją na temat lockdownu i szczepień nieletnich DGPI uważał za konieczne upublicznienie dostępnych danych dotyczących hospitalizacji i śmiertelności z powodu COVID-19 dzieci i młodzieży w Niemczech od kwietnia 2021 roku.

17 marca 2020 r. Niemieckie Towarzystwo Chorób Zakaźnych Dzieci (DGPI) utworzyło rejestr, do którego kliniki dziecięce na terenie całego kraju zgłaszają dzieci i młodzież z zakażeniem SARS-CoV-2 leczonych szpitalnie. Od 11 kwietnia 2021 r. (Dgpi.de/covid-19-survey-update) do tej pory wpisano do rejestru 1259 dzieci ze 169 poradni ze szczegółowymi kursami klinicznymi; około 1/3 dzieci była w wieku poniżej 1 roku, 1/3 w wieku od 2 do 6 lat, a 1/3 w wieku od 7 do 20 lat; 62 z 1259 pacjentów (5%) musiało być leczonych na oddziale intensywnej terapii. Od początku rejestracji w marcu 2020 roku zgłoszono łącznie 8 zmarłych dzieci, z czego 3 zmarło w warunkach paliatywnych; w jednym przypadku nie było możliwości klasyfikacji. Stwierdzono, że COVID-19 był przyczyną śmierci łącznie 4 dzieci.

Według oficjalnych danych do 13 kwietnia 2021 r. zgłoszono w Niemczech łącznie 78 537 zgonów; w grupie wiekowej 0-9 lat odnotowano 12 zgonów, w grupie wiekowej od 10 do 19 lat 5 zgonów, w sumie 3 przypadki nie zostały jeszcze potwierdzone. Statystyki te obejmują zgony, dla których potwierdzone laboratoryjnie dowody SARS-CoV-2 (bezpośrednie wykrywanie patogenów) niezależnie od prawdziwej przyczyny zgonu, czyli zarówno osoby, które zmarły bezpośrednio na COVID-19, jak i osoby z wcześniejszymi chorobami, które były zakażone SARS-CoV-2 i dla których nie można jednoznacznie udowodnić, jaka była przyczyna śmierci.

To wyjaśnia rozbieżność w rejestrze DGPI, w którym szczegółowo dostępne są kursy kliniczne. Niedostateczna sprawozdawczość dotyczy również dzieci zarejestrowanych jako hospitalizowane; tutaj dane rejestracyjne RKI są około dwa razy większe niż numery rejestru DGPI.

Niemieckie Towarzystwo Chorób Zakaźnych Dzieci (DGPI) podkreśla, że każdy przypadek ciężko chorego lub zmarłego dziecka zakażonego SARS-CoV-2 to o jeden przypadek za dużo i jest to nieznośny indywidualny los dla dziecka i rodziny. Z obserwacji pandemii wynika, że ​​spośród szacowanych 14 milionów dzieci i młodzieży w Niemczech tylko około 1200 było leczonych zakażeniem SARS-CoV-2 w szpitalu (<0,01%), a 4 zmarło z powodu zakażenia (< 0,00002%).

Według oficjalnych danych w sezonie 2018/19 zgłoszono do hospitalizacji 7 461 dzieci w wieku poniżej 14 lat z grypą, a 9 dzieci zmarło. Według Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej liczba dzieci zabitych w wypadku drogowym w 2019 roku wyniosła 55, według DLRG liczba dzieci utonęła 25.

DGPI podkreśla, że liczby te powinny i nie mogą być zestawiane ze sobą, ale mogą pomoc w klasyfikacji.

Niemieckie Towarzystwo Chorób Zakaźnych Dzieci zaznacza, że utrzymująca się ekstremalna rzadkość ciężkiego lub nawet śmiertelnego przebiegu SARS-CoV-2 u dzieci i młodzieży nie nadaje się jako argument za zamykaniem szkół i przedszkoli. Są osoby, które twierdzą, że istnieje związek między infekcjami u dzieci i młodzieży a zatorami na oddziałach intensywnej terapii oraz ciężkimi i śmiertelnymi przebiegami u osób starszych, co może uzasadniać zamykanie przedszkoli i szkół.

Niemieckie Towarzystwo Chorób Zakaźnych Dzieci podkreśla, że brakuje jednak danych potwierdzających tę tezę.

Źródło: DGPI.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

4 × jeden =