Grzesiowski o działaniach przeciwpandemicznych: Konieczna jest globalna sieć nadzoru

Konieczna jest globalna sieć nadzoru, międzynarodowe uzgodnienia dotyczące podróży, przekraczania granic, „książeczek” covidowych i wielu szczegółowych działań przeciwpandemicznych – napisał w sobotę w mediach społecznościowych dr Paweł Grzesiowski.

– Chyba już rozumiemy, że wirus może generować wiele nowych wariantów, dopóki będzie się namnażał w organizmach ssaków, w tym ludzi. Im mniej zakażeń, tym mniej wariantów. Wirus działa jak zepsuta kserokopiarka. Każda kolejna kopia może być różna od oryginału. Trzeba ją wyłączyć! – ostrzega Grzesiowski.

Odpowiedział mu Rafał Halik, który ukończył studia magisterskie na kierunku zdrowie publiczne w 2005 roku i zajmuje się oceną sytuacji zdrowotnej ludności Polski w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny: „Dlatego system skoordynowanego światowo monitoringu wirusa musi zostać powołany i tu WHO ma fundamentalne znaczenie. My zaś w Europie powinniśmy już myśleć nad systemem jednolitego ponadnarodowego nadzoru epidemiologicznego i nad rozwojem epidemiologii jako nauki”.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

trzy × 5 =