ZagranicaHiszpania i Grecja wśród krajów, które jako pierwsze przetestują paszport szczepionkowy UE

Premier Pedro Sanchez ogłosił w piątek, że Hiszpania weźmie udział w testach dotyczących funkcjonowania unijnego paszportu szczepionkowego. Zapowiedział, że wejście w życie tego dokumentu nastąpi w Hiszpanii już 7 czerwca. Podobną deklarację złożył w piątek premier Grecji Kiriakos Mitsotakis.

Podczas inauguracji IV Targów Przywracania Populacji organizowanych w mieście Soria premier Hiszpanii poinformował o konieczności szybkiego przystąpienia do prób z tzw. zielonym certyfikatem cyfrowym. Dokument ten potwierdza przyjęcie przez osobę szczepionek przeciwko Covid-19 i umożliwia swobodne podróżowanie.

Sanchez wskazał, że działania służące jak najszybszemu wdrożeniu w życie paszportów szczepionkowych są zarówno w interesie państw, jak również ich obywateli.

“To bardzo dobra wiadomość dla naszej branży turystycznej, ale nie tylko tej oferującej kierunki ze słońcem i plażą, a również oferty na obszarze interioru, która jest coraz liczniejsza i atrakcyjniejsza” – powiedział Pedro Sanchez.

Szef rządu wyraził też zadowolenie z nasilającego się w kraju rytmu szczepień. Zapewnił, że tzw. odporność grupowa pojawi się w Hiszpanii przed upływem lata.

Deklaracje Sancheza zbiegły się z ogłoszeniem przez władze Wysp Kanaryjskich odstąpienia przez tę wspólnotę autonomiczną od wymogu przedstawiania przez przybywające tam osoby testów PCR. Po dotarciu na ten archipelag mają oni jedynie zaprezentować dokument potwierdzający poddanie się szczepieniom lub potwierdzenie przebycia Covid-19.

Poza Hiszpanią, także Grecja opowiada się za natychmiastowym uruchomieniem paszportów szczepionkowych przed 1 lipca. Dzień ten, jak zaplanowano w Brukseli ma zainaugurować te dokumenty na terenie wszystkich państw UE.

Swobodne przemieszczanie się podróżnych, bez konieczności wykonywania testów i przechodzenia kwarantanny, ma odbywać się na podstawie certyfikatu elektronicznego, który będzie można przechowywać w smartfonie lub w wersji papierowego dokumentu. Ostateczną formę paszportu szczepionkowego ma w najbliższych dniach określić każde z państw członkowskich UE.

“Obowiązywanie tego dokumentu w Grecji rozpocznie się przed 1 lipca. To bardzo proste rozwiązanie (…) pozwoli przyjmować podróżnych bez nakładania na nich dodatkowych restrykcji” – powiedział podczas piątkowej prezentacji w Atenach programu paszportów szczepionkowych grecki premier Kiriakos Mitsotakis.

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

9 + szesnaście =