PolskaPinkas: Szczepimy się nie tylko by ochronić siebie, szczepimy się dla innych

Szczepimy się nie tylko by ochronić siebie, szczepimy się dla innych. Warto przekonywać do szczepień – podkreślił we wtorek podczas konferencji prasowej prof. Jarosław Pinkas.

Podczas konferencji pt. „Szczepienia w dobie pandemii – jak odróżnić prawdę od kłamstw? Medyczne fake newsy groźne niczym wirus?’’ prof. Jarosław Pinkas, prof. Dariusz Jemielniak oraz prof. Teresa Jackowska debatowali jak zachęcać do szczepień, szczególnie młodych ludzi. Obecnie jako społeczeństwo jesteśmy bombardowani informacjami. Coraz częściej z trudem wielu osobom przychodzi odróżnienie prawdy od kłamstw. Obecna z nami od wieków dezinformacja w dzisiejszych czasach za sprawą internetu nabrała charakteru infodemii.

„56-krotny wzrost ilości podróży turystycznych w latach 1950-2018 spowodował, iż świat stał się globalną wioską, w której ograniczenie szerzenia się wirusa to wyzwanie, z którym należy mierzyć się wspólnie. W 2020 roku dostarczano codziennie 250 nowych publikacji na temat COVID-19 i 160 publikacji dotyczących koronawirusa – to pokazuje jak mocno świat nauki zaangażował się w walkę z pandemia, ale również jak bardzo wiedza na temat wirusa ulegała zmianie” – podkreślił prof. Jarosław Pinkas.

O narastającej liczbie nonsensów, z którymi stykamy się na co dzień w sieci mówił prof. Dariusz Jemielniak, który na co dzień bada treści pojawiające się w social mediach. Podkreślał, iż dezinformacja ma swoje źródło zarówno w kraju jak i zagranicą, dla wielu stanowi po prostu źródło zarobku.

Wszyscy prelegenci wspólnie uznali, że największym wyzwaniem dzisiejszego systemu szczepień jest przekonanie wahających się. Profesor Teresa Jackowska podkreśliła rolę, jaką w procesie szczepień pełnią lekarze wraz z całym personelem medycznym, wskazując że empatyczne podejście do każdego pacjenta pozwala na zwiększenie zaufania do szczepień.

Szczepimy się nie tylko by ochronić siebie, szczepimy się dla innych. Warto przekonywać do szczepień – podkreślił na koniec konferencji prof. Jarosław Pinkas.

Konferencja odbyła się w ramach projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego” finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG II.

Źródło informacji: Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 komentarze

 • jakub

  27 maja, 2021 at 1:18 pm

  ok…to znaczy, że mam zabić swoje dziecko żeby ochronić 90 letniego staruszka? Może zapytać tego staruszka, czy chce zabić swojego prawnuczka?

  Odpowiedz

 • Marcin

  27 maja, 2021 at 3:03 pm

  „Szczepimy się nie tylko by ochronić siebie, szczepimy się dla innych. Warto przekonywać do szczepień – podkreślił na koniec konferencji prof. Jarosław Pinkas”

  A podobno zaszczepieni mogą przenosić wirusa i zachorować…
  Co to szczepienie ma za sens?
  Jeszcze dzieci szczepić?
  Dla dzieci ta szczepionka jest grozniejsza niż sam wirus…
  Za jakie pieniądze oni tak bezczelnie kłamią???

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

12 + 10 =