WiadomościFacebook zmienia cenzurowanie informacji o pochodzeniu SARS-CoV-2

Facebook ogłosił zmianę polityki ws. wpisów dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2. Administratorzy przestaną usuwać z serwisu sugestie, że wirus SARS-CoV-2 pochodzi z laboratorium – informuje Rzeczpospolita.

Prezydent USA Joe Biden zwrócił się do amerykańskich agencji wywiadowczych, by „podwoiły wysiłki” w celu zbadania pochodzenia koronawirusa, w tym teorię, że ślad prowadzi do chińskiego laboratorium. Przywódca USA naciska na Chiny, aby współpracowały w tej sprawie.

Geneza pandemii Covid-19, która przez ostatnie półtora roku zabiła na świecie blisko 3,5 mln ludzi, wciąż jest niejasna. W atmosferze narastających spekulacji USA wzywają do rozpoczęcia kolejnego etapu dochodzenia, w którym międzynarodowi eksperci uzyskaliby dostęp do danych na temat początków koronawirusa.

Pod koniec 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach wykryto pierwsze przypadki Covid-19. Amerykańska administracja wyrażała jednak wcześniej wątpliwości, czy chińskie władze pozostawiły pierwszej misji międzynarodowych ekspertów pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie wystarczającą swobodę, by mogła skutecznie prowadzić swoje dochodzenie.

Członkowie tej misji po wizycie w Wuhanie w styczniu i lutym br. za najbardziej prawdopodobną hipotezę uznali przejście patogenu na człowieka ze źródła naturalnego – być może z nietoperzy – poprzez inne zwierzęta, których nie określono. Jako „skrajnie mało prawdopodobną” ocenili natomiast hipotezę o wycieku wirusa z laboratorium.

Facebook i cenzura

W lutym Facebook ogłosił, że będzie usuwał wpisy, których autorzy przekonują, że za pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2 może stać człowiek – przypomina Rzeczpospolita i wyjaśnia, że Facebook miał podjąć taką decyzję po „konsultacjach z organizacjami zajmującymi się ochroną zdrowia, w tym z WHO”.

Jednak w oświadczeniu wysłanym CNN w środę rzecznik Facebooka poinformował, iż „w świetle trwającego postępowania wyjaśniającego źródła COVID-19 i po konsultacjach z ekspertami w zakresie zdrowia publicznego, Facebook przestanie usuwać stwierdzenia na temat powstania wirusa w wyniku działań człowieka”.

Poseł Konfederacji, Krzysztof Bosak: „Kurde, czy tylko mi to przypomina komunizm? Obowiązująca wykładnia „prawdy” zmieniła się, więc do urzędów kontroli publikacji i widowisk dotarły nowe wytyczne, co partyjno-korporacyjne publikatory obwieszczają niniejszym publiczni”.

Źródło: PAP, CNN, Rzeczpospolita, Twitter.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

2 komentarze

 • jakub

  27 maja, 2021 at 11:39 am

  Cenzura gorsza niz komuny

  Odpowiedz

 • anoan

  27 maja, 2021 at 12:09 pm

  Oho! Mądrość Etapu się zmieniła.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć × 5 =