PolskaPinkas: przymus szczepień powinien być wewnętrznym imperatywem

Największym problemem jest to, że młodzi ludzie unikają szczepień – podkreślił podczas wtorkowej konferencji prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego. Wskazał także na istotną rolę lekarzy, którzy powinni przekonywać pacjentów do szczepień, a nie deprecjonować.

Oprócz Pinkasa w konferencji prasowej online „Szczepienia w dobie pandemii – jak odróżnić prawdę od kłamstw? Medyczne fake newsy groźne niczym wirus” wzięli udział prof. Dariusz Jemielniak, badacz społeczny analizujący dezinformację w sieci i ruchy antynaukowe oraz konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii prof. n. med. Teresa Jackowska.

Pinkas pytany o proces szczepień na Mazowszu przekazał, że sytuacja tam nie jest tak dobra, jak na Pomorzu. „Pomorze jest liderem, jeśli chodzi o szczepienia” – mówił. W jego ocenie, „największym problemem jest to, że ludzie młodzi unikają szczepień”.

Krajowy konsultant w dziedzinie Zdrowia Publicznego wśród przyczyn niechęci młodych do szczepień wskazał m.in. „korzystanie z niewłaściwych stron internetowych oraz poczucie, że +nie zachoruję+”. „Istnieje grupa tzw. superspreadersów, czyli osób, które najłatwiej przenoszą wirusa. Są to ludzie młodzi, którzy nie czują, że chorują. Stanowią oni zatem target dla wszystkich prowadzących politykę szczepień” – zaznaczył Pinkas.

Według eksperta, „przymus szczepień powinien być wewnętrznym imperatywem, tzn. +jestem zaszczepiony i mam poczucie wolności+”. Jak podkreślił, „nie ma złych szczepionek, wbrew złemu medialnemu PR-owi niektórych z nich”.

Z kolei prof. Dariusz Jemielniak odniósł się do problemu dezinformacji w kwestii szczepień przeciwko COVID-19. Jego zdaniem, „dezinformacja to profesjonalny biznes, którym zajmują się m.in. polityczne, gospodarcze organizacje”. Wskazał także na reżimy totalitarne, którym zależy na destabilizacji sytuacji w Polsce oraz farmy trolli, botów”.

Jemielniak podał przykład medialnej manipulacji dotyczącej szczepionki AstraZeneca. „Jej +wpadki+ zostały napompowane przez media. Liczba wystąpień hasztagu #AstraZeneca wzrosła szybko w momencie, kiedy pojawiła się informacja o rzadkich przypadkach zakrzepów. Zaktywizowały się różne media, w tym telewizje” – mówił.

Prof. Jackowska zwróciła natomiast uwagę na potrzebę dialogu pacjentów i lekarzy w kwestii szczepień.

Podobne stanowisko zaprezentował Pinkas. „Profesjonaliści powinni znaleźć czas, aby przekonać pacjentów. Nie deprecjonować, ale rozmawiać” – zaznaczył krajowy konsultant. Wyraził przy tym nadzieję, że lekarze przyczynią się do większej liczby pacjentów, chętnych na szczepienia.

„Jest coś takiego, co nie jest popularne – solidarność społeczna. Ważne jest to, aby się szczepić dla osób przewlekle chorych, które nie mogą przyjąć takiej szczepionki” – podsumowała prof. Jackowska.(PAP)

Autorka: Iwona Pałczyńska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

9 + jedenaście =