Poznań/ W Starym Zoo otwarto „Żółwi dom”

Z okazji przypadającego w niedzielę Światowego Dnia Żółwia w poznańskim Starym Zoo otwarto „Żółwi dom” – nowy pawilon i wybieg dla tych gadów. W obiekcie docelowo ma przebywać około 40 żółwi.

Nowy obiekt składa się z wydzielonych wewnątrz budynku części m.in. wewnętrznego basenu i przestrzeni zimowej. Zwiedzający mogą oglądać zwierzęta przez przeszklone ściany. Trawiasty wybieg dla gadów także posiada niewielki basen. Docelowo w pawilonie zamieszka około 40 żółwi.

Dyrektor poznańskiego ogrodu zoologicznego Ewa Zgrabczyńska zaznaczyła, że obiekt przeznaczony jest zarówno dla żółwi wodnych jak i lądowych. „Wśród nich są gatunki tak niezwykłe jak żółw pustynny, ale również tak pospolite jak inwazyjny gatunek żółwia czerwonolicego. Są to zwierzęta zarówno objęte programem hodowli, jak i pochodzące z konfiskat i zabezpieczone przez ogród zoologiczny” – powiedziała.

Jak przyznała, poznański ogród zoologiczny przyjmuje od osób prywatnych uznane za gatunek inwazyjny żółwie czerwonolice. „Zdarzają się przypadki bardzo nieprzemyślanych zakupów czy utrzymywania żółwi w dramatycznie złych warunkach, a później takie biedaki lądują u nas. Czasem są wręcz podrzucane” – podkreśliła.

Zgrabczyńska zaznaczyła, że gdy zrobi się cieplej i pozwoli na to sytuacja epidemiczna, w ogrodzie będą organizowane pokazowe karmienie żółwi i spotkania edukacyjne z udziałem gadów.

Obecnie w ogrodzie przebywają 24 żółwie czerwonolice i 13. przedstawicieli innych gatunków. Najstarszy żółw z poznańskiego zoo ma 50 lat.

W tym roku w odrestaurowanej lwiarni Starego Zoo powinno zostać otwarte muzeum historii poznańskiego ogrodu. Zoo przygotowuje się także do ogłoszenia przetargu na „Małpi gaj”. Oba projekty zostały sfinansowane z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Budowa pawilonu dla żółwi kosztowała około 500 tys. zł. Inwestycja była jednym ze zwycięskich projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego w 2018 r. (PAP)

Autor: Szymon Kiepel

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

12 − osiem =