Nasza historiaPolskaNiezapominajka symbolem tworzonego w Oświęcimiu Muzeum Pamięci

Kwiat niezapominajki na łodydze stylizowanej na obozowy słup i drut kolczasty, a także napis „Nie zapomnimy”, to elementy nowego znaku graficznego symbolu powstającego w Oświęcimiu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – poinformowała placówka.

„Kwiat niezapominajki ma wiele znaczeń w różnych kulturach. W Polsce, zgodnie z nazwą, m.in. symbolizuje pamięć o ludziach oraz ważnych wydarzeniach. Stąd też obecność niezapominajki w zaprojektowanym dla muzeum znaku graficznym. Kształt łodygi nawiązuje do słupów ogrodzeniowych obozu koncentracyjnego z drutem kolczastym” – powiedział, odpowiedzialny za kontakty z mediami w tworzonej placówce, Piotr Tarczyński.

Przypomniał, że podstawowym celem Muzeum Pamięci „jest działanie związane z upamiętnieniem mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli więźniom KL Auschwitz”.

„Jednym z przykładów takich ludzi jest rodzina Dusików – Julian, Katarzyna, Wanda – mieszkająca podczas wojny w Łękach-Zasolu. Byli właścicielami sklepu i gospody. Działali w ruchu oporu. Angażowali się w pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. Dostarczali im żywność i lekarstwa. Ukrywali uciekinierów. Konsekwencją było aresztowanie w 1944 roku przez gestapo Wandy i Juliana. Wandzie udało się przeżyć wojnę, Julian zginął w KL Mauthausen. Dziś przy domu, w którym Dusikowie mieszkali podczas wojny, rośnie mnóstwo niezapominajek” – powiedział Tarczyński.

Historycy z Muzeum  ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk osób, które pomagały więźniom. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka.

Muzeum powstaje w zabytkowym budynku nazywanym podczas niemieckiej okupacji Lagerhaus. Znajduje się on zaledwie ok. 200 m w prostej linii od historycznej bramy głównej byłego Auschwitz I. Obiekt nie należał nigdy jednak do Muzeum Auschwitz.

Obecnie w Lagerhaus trwają prace remontowe i adaptacyjne. Termin otwarcia muzeum nie został doprecyzowany, ale plany zakładają, że stanie się to już z początkiem 2022 roku.

W Auschwitz Niemcy zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz Auschwitz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną. (PAP)

autor: Marek Szafrański

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 × jeden =