Polska kupi od Turcji 24 drony bojowe

Magdalena Targańska22 maja, 20213 min

Polska kupi od Turcji cztery zestawy dronów bojowych. W zestawach będzie 24 bezpilotowców uzbrojonych w pociski przeciwpancerne. Wraz z uzbrojeniem kupimy pakiet logistyczny i szkoleniowy – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON w sobotę w Polskim Radiu 24 poinformował, że Wojsko Polskie zostanie wyposażone w cztery zestawy – czyli 24 sztuki – tureckich dronów bojowych. „To są Bayraktary” – poinformował. Wyjaśnił, że są to bezpilotowce, które mają zdolności uderzeniowe i „sprawdziły się w na wojnach w wschodzie” Europy, były też wykorzystywane na Bliskim Wschodzie.

Umowa ma zostać podpisana podczas wizyty w Turcji prezydenta Andrzeja Dudy, która rozpocznie się w poniedziałek.

Błaszczak poinformował też, że bezzałogowe tureckie maszyny będą uzbrojone w pociski przeciwpancerne. „To jest realna broń. Pierwszy zestaw trafi do Wojska Polskiego za rok, w 2022 r.” – zapowiedział.

Błaszczak przyznał również, że zakup jest uzupełniony o „pakiet logistyczny i szkoleniowy”, a także o offset dotyczący serwisu, który będzie wykonywało polskie „przedsiębiorstwo wojskowe”. „Do Wojska Polskiego trafi broń, która dotychczas nie była na wyposażeniu polskich sił zbrojnych – broń sprawdzona, broń skuteczna, broń, która odstrasza agresora” – powiedział Błaszczak.

Szef MON „podtrzymał” też swoją deklarację, że resort obrony w pierwszej kolejności chce kupować uzbrojenie i sprzęt od polskich firm zbrojeniowych. „Polskie firmy nie produkują bezpilotowców o takiej klasie jaka zostaje właśnie teraz zakupiona dla polskich sił zbrojnych. Po prostu w ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego nie ma takiej broni. Jeżeli taka broń będzie w ofercie polskiego przemysłu zbrojeniowego to oczywiście, wtedy bardzo poważnie rozważymy kupienie takiej broni” – powiedział.

Poinformował także, że w sobotę uda się z wizytą do Huty Stalowa Wola, gdzie zostanie podpisana umowa na zakup 21 artyleryjskich wozów amunicji oraz 7 artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia na podwoziu Jelcza. „To będzie sprzęt, który uzupełni kompanijne moduły ogniowe Rak” – wyjaśnił. Podał, że wartość kontraktu to 186 mln zł. (PAP)

 

autor: Krzysztof Kowalczyk

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk