Platforma Obywatelska zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy ws. likwidacji TVP Info i abonamentu RTV

Politycy i działacze PO wznowili zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji TVP Info i abonamentu RTV. Aby projekt trafił pod obrady Sejmu trzeba zebrać 100 tys. podpisów – przypomnieli w sobotę na konferencji prasowej w Białymstoku politycy PO.

W sobotę w centrum Białegostoku podpisy zbierali wspólnie z innymi działaczami posłowie Robert Tyszkiewicz i Krzysztof Truskolaski.

„Dzisiaj w całej Polsce działacze Platformy Obywatelskiej, parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej wznawiają zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o likwidacji TVP Info i abonamentu RTV (…) Dla nas, dla ludzi demokracji to jest kwestia zasad, to jest kwestia przyzwoitości” – mówił na konferencji poseł Tyszkiewicz, szef regionalnych struktur PO.

„Nie możemy zgodzić się z tym, że w Polsce nie mamy dzisiaj mediów publicznych. Dzisiaj telewizja publiczna jest publiczną tylko z nazwy. Dzisiaj jest telewizją jednej partii, jest telewizją jednej władzy, która nie reprezentuje poglądów społecznych, nie proponuje otwartej obywatelskiej debaty, a rozsiewa nienawiść, kłamstwo i partyjną propagandę” – dodał Robert Tyszkiewicz.

Szef podlaskiej PO mówił, że nie ma na to zgody, bo media publiczne są ważnym elementem społeczeństwa demokratycznego, potrzebne jest „obiektywne dziennikarstwo”, a nie jednostronny przekaz, „szczucie ludzi na siebie”.

Według Tyszkiewicza również likwidacja abonamentu jest „kwestią przyzwoitości”, bo – jak mówił- nieprzyzwoitym jest to, aby media publiczne, które są poza kontrolą obywateli, były finansowane z ich kieszeni, z pieniędzy publicznych.

„Zlikwidujemy TVP Info i w to miejsce stworzymy normalną, obiektywną telewizję publiczną taką, którą Polacy przyjmą jako swoją, taką, nad którą kontrolę będą sprawować obywatele” – mówił Tyszkiewicz.

Poseł Krzysztof Truskolaski dodał, że obywatelski projekt ustawy to gwarancja, że będzie musiał być rozpatrzony przez Sejm, trafić pod obrady. Dodał, że zebranie wymaganej liczby stu tysięcy podpisów to szansa na rozmowę w Sejmie o telewizji publicznej. Przypomniał, że PO postuluje, aby dotacje publiczne, które trafiają do TVP przekazać na ochronę zdrowia, zwłaszcza na onkologię. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk