Kaczyński dla Interii: dymisja prezesa PKO BP nie miała nic wspólnego z pozycją premiera

Nasza Polska20 maja, 202115 min

Dymisja prezesa PKO BP Zbigniewa Jagiełły nie miała nic wspólnego z pozycją premiera Mateusza Morawieckiego; ani z fachowością prezesa, po prostu w polityce trzeba się liczyć z eliminacją pewnych napięć – powiedział w wywiadzie dla Interii prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W obszernym wywiadzie dla Interii prezes PiS był pytany m.in. o głosy interpretujące dymisję prezesa banku PKO BP Zbigniewa Jagiełły – bliskiego współpracownika premiera Mateusza Morawieckiego – jako osłabienie szefa rządu.

„To nie miało niczego wspólnego z pozycją premiera. Jestem zobowiązany do pewnej dyskrecji, nie będę wchodził w szczegóły, choć zaznaczam, że nie chodziło o żadne zarzuty wobec prezesa Zbigniewa Jagiełły. Ani te dotyczące fachowości, ani innych spraw” – zapewnił prezes PiS.

Jak dodał, „po prostu, w polityce trzeba się liczyć z eliminacją pewnych napięć”. „Napięcia trzeba umieć łagodzić, jeśli się tego nie łagodzi, to jest bieda” – powiedział Kaczyński.

Dopytywany, czy chodzi o napięcia personalne wskazał na te „polityczno-personalne”. „Trzeba brać pod uwagę sytuacje, które mają wymiar państwowy – bo chodzi o olbrzymie pieniądze – i mają wymiar psychologiczny. Ludzie są ludźmi, nie da się prowadzić polityki inaczej niż z ludźmi. Ludzie mają taką psychikę, jaką mają. Tych, którzy mają zdolność zapanowania nad emocjami, jest niewielu. Do tego grona skądinąd na pewno zaliczyłbym samego premiera” – mówił prezes PiS.

„Co do PKO BP, to następcą zostanie człowiek, który jest w zarządzie, fachowiec, który nie jest związany z partią. Nie chcę jednak mówić o nazwiskach. I nie chodzi na pewno o jakieś wielkie zmiany – ten bank dobrze działa, jak sprawna maszyna. Poza tym prezes Jagiełło jest stosunkowo młodym człowiekiem” – podkreślił wicepremier.

Na pytanie czy ma pomysł na Jagiełłę w ramach obozu, odparł, że to premier Morawiecki zna lepiej ten świat bankowości niż on. „Nie jestem na nic zamknięty, nie chodzi o żadną moją osobistą niechęć do prezesa Jagiełły” – zapewnił Kaczyński.

Jak poinformował we wtorek w komunikacie zarząd PKO BP, Zbigniew Jagiełło złożył rezygnację z funkcji prezesa PKO BP, jak również ze składu zarządu banku, z upływem dnia zamknięcia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Banku zwołanego na dzień 7 czerwca 2021 r. Dodano, że rezygnacja nie zawierała przyczyn jej złożenia.

Jagiełło to wieloletni prezes PKO Banku Polskiego. Szefował bankowi od października 2009 roku, powołany na kolejne kadencje w 2011, 2014, 2017 i 2020 roku. Był odpowiedzialny m.in. za przeprowadzenie PKO BP przez okres kryzysowych zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych; przygotowanie i realizację strategii na lata 2010-2012, 2013-2015, 2016-2019 i 2020-2022 oraz za zaangażowanie banku w walkę z COVID-19. (PAP)

Udostępnij:

Nasza Polska

One comment

  • jakub

    20 maja, 2021 at 7:12 pm

    najlepsze jest to zaangażowanie w przejscie pandemii covid…czyli kolejny winny smierci 130 tysiecy ludzi w ostatnich 15 miesiacach…

Leave a Reply

Koszyk