ZagranicaUSA/ Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie karnej przeciw Trump Organization

Biuro prokuratora generalnego stanu Nowy Jork poinformowało we wtorek wieczorem czasu miejscowego firmę byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – Trump Organization – że tryb dochodzenia w jej sprawie zmienił się z cywilnego na karny.

„Poinformowaliśmy Trump Organization, że nasze postępowanie w sprawie tej organizacji nie ma już charakteru czysto cywilnego. (…) Obecnie wraz z prokuraturą na Manhattanie prowadzimy aktywne dochodzenie w sprawie karnej przeciw Trump Organization” – stwierdza oświadczenie Fabiena Levy’ego, rzecznika prokuratur generalnej stanu Nowy Jork Letitii James.

Jak podkreśla agencja Reutera, prokurator okręgowy na Manhattanie, Demokrata Cyrus Vance od ponad dwóch lat prowadzi dochodzenie w sprawie firmy Trumpa, z czasu zanim został on prezydentem.

W aktach sądowych biuro Vance’a wskazało na to, że prowadzi dochodzenie w sprawie „prawdopodobnie rozległego i długotrwałego przestępczego postępowania” Trump Organization, w tym oszustw podatkowych i ubezpieczeniowych oraz fałszowania dokumentacji biznesowej.

Śledztwo Vance’a rozpoczęło się po tym, kiedy były prawnik Trumpa, Michael Cohen, zapłacił przed wyborami w 2016 roku za uciszenie dwóm kobietom, które twierdziły, że miały z kandydatem na prezydenta kontakt seksualny.

Reuters zwraca uwagę, że dochodzenie nabrało tempa od czasu, gdy Republikanin Trump przegrał batalię o drugą kadencję w Białym Domu z demokratą Joe Bidenem.

James, także Demokratka, prowadzi odrębne postępowanie karne mające ustalić, czy firma Trumpa podawała nieprawdziwe wartości nieruchomości dla zabezpieczenia pożyczek oraz uzyskania korzyści ekonomicznych i podatkowych.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

5 + 13 =