Rzecznik Praw Pacjenta: Od 20 lat nie było w Polsce przypadku zgonu z powodu NOP

Od 20 lat nie było w Polsce przypadku zgonu z powodu NOP. Owszem, były ciężkie przypadki powikłań, ale nigdy nie doprowadziły one do śmierci – powiedział w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. 

– Wiele osób, także z rządu, krytykowało pomysł utworzenia funduszu, z którego miałyby być wypłacane rekompensaty za niepożądane odczyny poszczepienne. Fundusz jest potrzebny. Mamy masowe szczepienia przeciwko COVID-19, powinniśmy więc umożliwić pacjentom otrzymanie rekompensaty w razie ewentualnych powikłań po szczepieniach. Wypłaty będą realizowane w systemie no-fault, nie trzeba będzie udowadniać, że to lekarz popełnił błąd, dopuszczając pacjenta do szczepienia. Do wypłaty wystarczy sam fakt dojścia do powikłań – mówił RPP.

Chmilowiec został zapytany co w wypadku śmierci po szczepieniu. Czy zgon to nie odczyn niepożądany?

– W ekstremalnej sytuacji, np. śmierci pacjenta na skutek szczepienia, jeśli fakt ten zostanie bezspornie potwierdzony, najbliżsi mogą występować np. o rentę alimentacyjną czy zadośćuczynienie – stwierdził RPP i dodał – Od 20 lat nie było w Polsce przypadku zgonu z powodu NOP. Owszem, były ciężkie przypadki powikłań, ale nigdy nie doprowadziły one do śmierci. I to też zostało wzięte pod uwagę przy projektowaniu funduszu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk