Minister rodziny: Damy rodzicom 12 tys. zł na dziecko

Opiekuńczy kapitał rodzicielski będzie dodatkowym świadczeniem, które rodzice będą mogli pobrać między 12. a 36. miesiącem życia swego dziecka – wskazała w wywiadzie dla „Super Expressu” szefowa MRiPS Marlena Maląg.

W tym okresie będzie wypłacane comiesięczne świadczenie, w łącznej wysokości 12 tys. zł – podała.

Minister rodziny i polityki społecznej w wywiadzie opublikowanym we wtorkowym „SE” powiedziała, że program „Rodzina 500 plus” się nie zmieni, ale w jego ramach wprowadzony będzie kolejny komponent. Ma on, jak wyjaśniła, pomóc w opiece nad dziećmi, gdy mama po okresie rodzicielskim podejmuje decyzję, czy chce wrócić do pracy, czy chce pozostać w domu.

„Będzie to więc opiekuńczy kapitał rodzicielski, czyli dodatkowe świadczenie, które rodzice będą mogli pobrać między12. a 36. miesiącem życia swego dziecka. W tym okresie będzie wypłacane comiesięczne świadczenie w łącznej wysokości 12 tys. zł. To rodzice zdecydują, na co je wydać i czy wolą otrzymywać przez 12 miesięcy po tysiąc złotych, czy też przez 24 miesiące po 500 zł. Jednocześnie będziemy wzmacniać program +Maluch plus+” – wskazała minister Maląg.

Pytana, czy świadczenie będzie dotyczyć także tych dzieci, które się już urodziły, ale nie mają jeszcze trzech lat, czy tylko nowonarodzonych, szefowa MRiPS podała, że 26 maja rozpocznie się debata społeczna, „by dowiedzieć się, czego Polacy oczekują od prorodzinnych rozwiązań w Polskim Ładzie”.

„Ostateczne rozwiązanie zostanie przedstawione, kiedy ta debata się zakończy” – zapowiedziała.

Ostateczne koszty – jak podała – zależą od kształtu ustawy. „Niezależnie od kwoty mamy na to świadczenie zabezpieczone środki w budżecie” – powiedziała. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk