UE i USA ostrzegają Chiny przed prowadzeniem polityki zakłócającej handel

Magdalena Targańska17 maja, 20212 min

Komisja Europejska i władze USA ostrzegły w poniedziałek wspólnie Chiny przed prowadzeniem polityki, której efektem są zakłócenia w handlu międzynarodowym. Bruksela i Waszyngton zagroziły Pekinowi „pociągnięciem do odpowiedzialności”.

„Stany Zjednoczone i państwa członkowskie UE są sojusznikami i partnerami, mającymi podobne interesy w zakresie bezpieczeństwa narodowego jak i demokratyczne gospodarki rynkowe. Mogą (zatem) współpracować w celu promowania wysokich standardów, rozwiązywania wspólnych problemów i pociągania do odpowiedzialności takich krajów jak Chiny, które wspierają politykę zakłócającą handel” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez przedstawicielkę USA ds. handlu Katherine Tai, amerykańską minister handlu Ginę Raimondo oraz wiceprzewodniczącego KE Valdisa Dombrovskisa.

KE zadeklarowała również, że w ramach wysiłków na rzecz ożywienia stosunków transatlantyckich tymczasowo zawiesi zwiększanie ceł na amerykańską stal i aluminium.

„Daje nam to przestrzeń do znalezienia wspólnych rozwiązań tego sporu i zajęcia się globalną nadwyżką mocy produkcyjnych” – oznajmili sygnatariusze oświadczenia, zwracając uwagę, że problem ten jest powodowany głównie przez „strony trzecie”.

 

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk