PolitykaPolskaRzeszów/ Leniart proponuje 12 weekendów pełnych kultury

Kandydująca w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaproponowała program „Weekendy pełne kultury”. 12 weekendów pełnych kultury to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców, ale także nowa forma wsparcia lokalnej działalności artystycznej – dodała.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Leniart przypomniała, że jednym z trzech głównych filarów jej programu to „Miasto tętniące życiem”. Jak mówiła, w ramach tego obszaru proponuje m.in. inwestycje sportowe, takie jak budowa Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego czy rozbudowa ścieżek rowerowych.

„Ale kluczową i ważną kwestią z mojego punktu widzenia jest rozbudzenie i pobudzenie rozwoju kultury w Rzeszowie. I dlatego proponuję Weekendy pełne kultury. To program, który będzie miał charakter grantowy i zakłada organizacje 12 weekendów pełnych kultury w skali całego roku” – dodała wojewoda.

Zdaniem kandydatki, dzięki tej inicjatywie zyskają lokalni artyści, którzy będą mogli wyjść ze swoimi inicjatywami do mieszkańców na ulice Rzeszowa. „Chcę na nowo tchnąć życie w ulice Rzeszowa i sprawić, by zagościły na nich małe formy kulturalne, takie jak teatry uliczne, pokazy tańca, koncerty, inscenizacje historyczne czy innego rodzaju performance, które dotąd nie mogły liczyć na uznanie włodarzy miasta” – przekonywała Leniart.

Wśród potencjalnych lokalizacji plenerowych wydarzeń – poza rynkiem i jego okolicami – kandydatka wymieniła deptak przy ul. 3 Maja, teren wokół fosy zamkowej czy fontannę multimedialną.

„Wierzę głęboko, że moja propozycja spotka się z ogromną życzliwością ze strony mieszkańców miasta, albowiem nawet wczorajszy weekend pokazał, jak mieszkańcy potrzebują tego dostępu do kultury i do różnego rodzaju wydarzeń” – zaznaczyła wojewoda.

Leniart zadeklarowała, że każda inicjatywa, która zachęcać będzie mieszkańców do wyjścia na ulicę i do włączenia się w życie miasta będzie mogła liczyć na wsparcie finansowe. „Do tej pory, mimo że budżet miasta jest duży i około dwóch procent jest przeznaczone na cele kulturalne, to ciągle jednak te małe formy kultury niejednokrotnie przegrywały z różnego rodzaju potrzebami o charakterze inwestycyjnym” – mówiła.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego br. po tym, gdy przeszedł COVID-19.

Wybory pierwotnie miały się odbyć 9 maja br., ale decyzją premiera zostały przesunięte na 13 czerwca br., ze względu na sytuację epidemiczną w kraju.

Oprócz Leniart, popieranej m.in. przez PiS i rzeszowski region NSZZ „Solidarność” na prezydenta Rzeszowa kandydują: proponowany przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; b. współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050; kandydatem jest także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.(PAP)

Autor: Wojciech Huk

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwa × dwa =