Nasza historiaPolskaGniezno przygotowuje się do tysiąclecia koronacji pierwszego króla Polski

Wielkopolskie Gniezno przygotowuje się do świętowania jubileuszu tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego (967-1025) na pierwszego króla Polski. Przyjmuje się, że Bolesław został koronowany 18 kwietnia 1025 roku w gnieźnieńskiej katedrze – obchody rocznicy tego zdarzenia odbędą się za cztery lata.

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz powiedział PAP, że trwają prace nad szczegółami uroczystości planowanych na 2025 rok. Podkreślił, że jubileusz tysiąclecia koronacji pierwszego króla Polski to dla miasta szansa na dużą i dobrą promocję.

„Przygotowujemy się bardzo mocno na obchody w 2025 roku, współpracujemy przy tym ze stroną kościelną. Wiemy, że za cztery lata oczy całego kraju będą zwrócone na Gniezno. Chcemy wykorzystać tę szansę – kolejna taka okazja przydarzy się nieprędko” – powiedział.

Prezydent nie ukrywa, że liczy na finansowe i organizacyjne wsparcie władz państwa i regionu.

„Wiemy, że jubileusz tysiąclecia koronacji pierwszego króla to wielkie wydarzenie – lokalny samorząd nie podoła organizacji takich uroczystości. Jesteśmy przekonani, że będą to wydarzenia o charakterze ogólnopolskim; chcemy zaprosić do współpracy stronę rządową i samorząd regionu” – powiedział.

Tomasz Budasz przyznał, że scenariusz obchodów wciąż powstaje, ale pierwsze pomysły już są. Przypomniał, że uznawane za pierwszą stolicę Polski Gniezno jest miejscem koronacji pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysła II i Wacława II.

„Od niedawna Gniezno szczyci się też pięcioraczkami – Anastazja, Klara, Laura, Wiktoria i Maksymilian przyszli na świat w styczniu w poznańskim szpitalu. Być może przy okazji obchodów milenium koronacji uda się nam powiązać nasze pięcioraczki z naszymi królami” – powiedział.

W Gnieźnie od lat odbywa się Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”; w ubiegłym roku wydarzenie zostało odwołane ze względu na pandemię koronawirusa. O tym, że Gniezno jest pierwszą stolicą Polski przypominają tablice umieszczone przy drogach wjazdowych m.in. od strony Poznania. W 2015 roku Budasz był inicjatorem zmiany dotychczas promującego miasto hasła „Gniezno miasto otwarte” na „Gniezno pierwsza stolica Polski”.

„Od lat budujemy tę markę wokół Gniezna, pierwszej stolicy kraju. Jesteśmy miastem, które, przy okazji współorganizowanych przez nas obchodów 1050-lecia chrztu Polski w 2016 roku, przeżyło turystyczny rozkwit. Statystyki pokazywały, że przybywa do nas coraz większa liczba turystów, coraz więcej osób decyduje się też na dłuższy, dwudniowy pobyt w mieście. To nam się załamało w ubiegłym roku przez pandemię” – powiedział Budasz.

Jak podkreślił, Gniezno, poza byciem pierwszą stolicą Polski, miejscem koronacji pierwszego króla kraju, ma wiele innych atutów. „Mamy drugą, po poznańskiej, najstarszą katedrę w kraju. Mamy też coś, co jest ewenementem na skalę Europy – trzech mieszkających tu prymasów. Obecny prymas, abp Wojciech Polak, zna możliwości promocyjne nadchodzącego jubileuszu, jest zresztą bardzo zaangażowany we wszelkie nasze wydarzenia historyczne. Umie wykorzystać ten walor promocyjny także dla promocji Kościoła” – powiedział PAP Budasz.

Prezydent miasta wskazał, że szansa, jaką Gnieznu daje rok 2025 nie może zostać zmarnowana. Przypomniał, że na okrągły jubileusz kolejnej koronacji trzeba będzie czekać pół wieku – po śmierci Bolesława, w 1025 roku w Gnieźnie koronowany został Mieszko II. Kolejna koronacja, króla Bolesława II, odbyła się w gnieźnieńskiej katedrze dopiero w 1076 roku. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × pięć =