Premier: część tematów Szczytu Społecznego w Porto dotyczyła już rzeczywistości postpandemicznej

Część tematów poruszanych na Szczycie Społecznym w Porto dotyczyła już rzeczywistości postpandemicznej, choć walka z Covid-19 jest wciąż ogromnym wyzwaniem – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Ważną kwestią są szczepienia, szczególnie możliwość uwspólnotowienia patentów – dodał.

„Obrady na Szczycie Społecznym w Porto trwały wczoraj do późnych godzin nocnych, bo tematów było bardzo wiele, i co ciekawe, część z nich dotyczyło już rzeczywistości postpandemicznej. Choć nikt nie ukrywał, że walka z COVID-19 wciąż jest ogromnym wyzwaniem dla naszego kontynentu i dla całego świata” – napisał w sobotę na Facebooku premier.

Dodał, że „ważną kwestią jest proces szczepienia, a w szczególności możliwość zniesienia czy uwspólnotowienia patentów, bo to umożliwi lepsze wykorzystanie zdolności produkcyjnych firm farmaceutycznych w Unii Europejskiej”.

„Tu były duże różnice zdań. Ja zdecydowanie opowiadałem się za tym, żeby doszło do uwolnienia i uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w UE w bezpieczny sposób produkowane” – napisał Morawiecki.

Szef rządu przekazał, że dyskusje toczyły się również wokół optymalnego modelu społecznego. „Z dumą przedstawiłem nasze osiągnięcia, nasz model społeczny, gdzie w centralnym punkcie znajduje się rodzina. Już częściowo przebudowaliśmy system podatkowy, żeby służył rodzinom, dzieciom i ich wychowywaniu” – napisał Morawiecki zaznaczając, że wskazywał „na konieczność sprawiedliwości podatkowej i szybkiego wzrostu gospodarczego”.

„Im szybszy wzrost gospodarczy, przy sprawiedliwym systemie, tym łatwiej jest wypracować odpowiedni model społeczny. W Polsce stawiamy na szybki wzrost gospodarczy. Do tego właśnie potrzebujemy Europejskiego Programu Odbudowy: aby dokonać największego w historii Polski przyspieszenia w programach inwestycyjnych” – napisał szef rządu.

Poinformował także, że w Porto uzgadniano zasady, według których europejskie przedsiębiorstwa mają na tym skorzystać. „A ja dodam, że przede wszystkim mogą skorzystać małe i średnie polskie przedsiębiorstwa. W taki sposób chcemy dokonać też polonizacji, czy repolonizacji całego prawa zamówień publicznych. Żeby małe i średnie firmy, co jest zgodne z prawem UE, miały w tym obszarze różnego rodzaju preferencje” – czytamy we wpisie.

Premier przebywa w portugalskim Porto od piątku, kiedy to odbył się Szczyt Społeczny UE. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

siedemnaście + jeden =