ZagranicaHiszpania/ Sąd w Kraju Basków zabronił władzom regionu utrzymywania restrykcji sanitarnych

Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Wyższy Trybunał Sprawiedliwości Kraju Basków (TSJPV) wydał w piątek orzeczenie zakazujące regionalnemu rządowi kierowanemu przez Inigo Urkullu utrzymywania dotychczasowych restrykcji sanitarnych po wygaśnięciu w najbliższą niedzielę stanu zagrożenia epidemicznego.

Decyzja dotyczy m.in. godziny policyjnej i kordonu sanitarnego.

W werdykcie sędziowie TSJPV wskazali, że rząd wspólnoty autonomicznej nie ma należnych władzom Hiszpanii uprawnień do utrzymywania po 9 maja godziny policyjnej oraz ograniczeń we wjeździe i wyjeździe z Kraju Basków.

Bezprecedensowy werdykt sądu jest odpowiedzią na plan gabinetu Urkullu utrzymania surowych ograniczeń w przemieszczaniu się w regionie. Rząd wspólnoty autonomicznej Kraju Basków uzasadniał to wysoką liczbą lokalnych infekcji koronawirusem.

Werdykt baskijskiego sądu został ogłoszony na podstawie obowiązującej od środy uchwały rządu Hiszpanii. Przewiduje ona, że po wygaśnięciu w niedzielę obowiązującego od 25 października 2020 roku stanu zagrożenia epidemicznego poszczególne regiony Hiszpanii będą mogły samodzielnie wydłużać restrykcje sanitarne lub je luzować.

Na podstawie nowych przepisów regionalne sądy zostały uprawnione do akceptacji lub odrzucania wydawanych przez rządy wspólnot autonomicznych przepisów sanitarnych.

Krótko po publikacji tego prawa gabinet Urkullu skrytykował nowe przepisy zarzucając wymiarowi sprawiedliwości próbę wchodzenia w kompetencje regionalnych rządów.

Marcin Zatyka (PAP)

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

1 × pięć =